Nasz kwartalnik - SOCJOLOGIA.PL

i Ty możesz współtworzyć to forum
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Nasz kwartalnik - SOCJOLOGIA.PL

Post autor: Xylomena »

Temat jest newsem prasowym samym w sobie :wink:, ale żeby było zgodnie z regułami wyznaczonymi przez moda, że ma być news z prasy, a nie o prasie, to zaraz wyszperam, co w pierwszym numerze Socjologii pl jest najciekawsze (poza pokłosiem konkursu, który zamnknęliśmy, z którego numer chwycił aż 9 prac) - 122 strony ma kwartalnik. Kolejne wydanie w lipcu.
Na początek najbardziej prowokacyjny fragment gościa, który się podpisuje "naczelnik, też małpa" (a więc naszego naczelnego), ze "Wstępniaka, który nie przeszedł":
Od dawna zadaję sobie pytanie, co nowego nauki społeczne w Polsce dały obywatelom, którzy płacą za zawartość garnka utrzymywanych przez państwo naukowców. Czym się obywatelom odpłaciliście za to, że Was utrzymują?
I nieco kryptoreklamy (bo z arytykułów nadesłanych są tylko moi "Zakładnicy niespełnienia"):
Mężczyzna nie jest wyjątkiem od tej reguły, dlatego bez kobiety nie mógłby myśleć, rozpoznawać słów i nadawać im jakikolwiek znaczenie. Na tym polega egzystencjalna pomocniczość kobiety dla mężczyzny. Nie na tym, aby mógł on dać upust swoim chuciom, ani na tym by mógl on płodzić potomków za pomocą kobiet, podtrzymywać tzw. gatunek. Na tym by mógł on być człowiekiem...
Cokolwiek to oznacza i czy wyjaśnia małpiość naczelnego (bo bez kobiety?), warto przekonać się osobiście. Ręczę, że nijakich pozycji w numerze nie znajdziecie, chociaż graficznie periodyk jeszcze odstaje od normy (poza cudną okładką).

Do pisania zapraszam wszystkich za pomysłodawcą. Pismo jest otwarte dla osób przymierzających się dopiero do świata nauki. Choć i doświadczonych badaczy, którzy nie lubią zamazywać wywodów nadmiarem cytatów i konwencji naukowej (polskiej konwencji, bo amerykanie nie przez to nas prześcigają, że w kółko drepczą wokół powoływania się na innych). Nikt nie odrzuci artykułu z powodu nie obranej przez autora metodologii, byle umiał przedstawiać prawdziewie swoją koncepcję i nie publikowaną (także nie proponowaną) nigdzie indziej. Artykuły można nadsyłać na adres: socjologia@socjologia.pl
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Właśnie wyjąłem ze skrzynki dwa egzemplarze i mnie lekko przytkało jak przeczytałem Współpracownicy :grin:

Xylomeno gratuluję publikacji :wink:
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Witam,

na wstępie - również jestem zaskoczony klauzurą Współpracownicy - miłe, ale czy aż tacy z nas współpracownicy czy darmozjadzi ?:P ok, nie żartuję już...;-)

Jeżeli chodzi o sam kwartalnik. Szata de facto jest trochę lipna, wyciągając pismo z koperty pierwsze zobaczyłem je tyłem, a że czekałem na książkę pierwsze co powiedziałem to: K.. m... znowu mojej mamy reklamówki :p pewnie z bron prix;u.. Jednak gdy dostrzegłem, że to socjologia.pl i po przeczytania wstępniaka odnoszącego się do konkursu dnia z życia socjologia - stwierdziłem, iż faktycznie fotka jest trafiona, jak najbardziej jest na miejscu i co mnie zaskoczyło nie ma tutaj wałkowanej dyskryminacji, która mogłaby być uzasadniona. Dzień z życia SOCJOLOGA - legitymizuje poniekąd zabieg użycia fotki męskiej a tak się nie stało. Wnętrze jak już wspomniała X. jest de facto trochę ubogie, ale może i dobrze - bo nie sztuka wrzucić 70% reklam a resztę wypełnić treścią (patrz: Magazyn MACHINA).

Co jeszcze zwróciło moja uwagę? użycie wątku z forum, bo de facto jest to istotny element samego tytułu i został wykorzystany. Co prawda do końca nie jest to innowacja, bo również przywoływana już machina zwróciła uwagę na swoje forum i także publikowała (tylko) wyrywkowo wypowiedzi.

Nie mogę się wypowiedzieć o pracy nadesłanej, której nie czytałem - i za to sorry X. ale jutro to nadrobię :-)

Reszta już była przeczytana, jednak zrobię to raz jeszcze.

W rezultacie - zapomniałem o tym kwartalniku, a wyszła moim zdaniem ciekawa alternatywa, jeżeli ktoś chce poczytać a nie obejrzeć.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

więc wypada ogłosić kolejny konkurs - współpracownicy :wink:
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Świetna sprawa ten kwartalnik!
No i oczywiście trzeba pochwalić NACZELNEGO za to, że nie zapomniał o współpracownikach i przesłał im po 2 egzemplarze :grin:
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Sprawa świetna, bo to fajnie, gdy z pracy coś powstaje, rodzi się w oczach, a nie gdy podłączać się tą swoją pracą pod coś gotowego, ugruntowanego, z czego wiadomo co będzie, w jakim nakładzie się sprzeda itd. Tylko że...
Największym brakiem naszego pisma jest niewidoczność. Nie zajrzałam jeszcze do żadnego empiku (bo może tam), ale tak na oko (jak przechodzę codziennie przez Dworzec Centralny, mijając punkty niemal pękające od tytułów), ten pierwszy nakład jest adresowany do zamkniętego kręgu odbiorców (rozdzielony), no bo nigdzie go nie widać :-( :???: .
A myślę, że znalazłby nabywców, bo rzadko to bywa, żeby periodyki socjologiczne (bezkonkurencyjne Studia Socjologiczne wypełniające biblioteki uczelniane) dały się czytać bez odpływów myślowych, jak najdalej od tekstu. Psychologowie wyprzedzili nas pod tym względem (przyswajalności), swoimi Charakterami, czy Kulturą Popularną (tu wszystkie nauki społeczne), chociaż nic bardziej pasjonującego od socjologii być nie może :cool:
Coś z tym trzeba zrobić. Przydałoby się wystawić pismo na sprzedaż przynajmniej przez internet, może zrobić całą podstronkę? Bazę forumową ma już na starcie o niebo lepszą, niż nie jedno pismo istniejące latami.
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Dałem numer kadrze i w kole u mnie na ucz. Prawdopodobnie ktoś zareaguje, może ktoś komuś coś powie o nowym tworze socjologicznym - zobaczymy czy do przyszłego numeru coś się zakręci - mam nadzieję :-)
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Tomek upowszechnia dobrą nowinę, że kwartalnik można kupować internetowo, ale ja już chyba na wszystkie sposoby zwyobracałam zawartość linku wydawnictwa i nie rozkminiłam jak miałoby działać zamawianie :cry:.
(Na przyszłość sposób nabywania warto chyba umieścić w samym numerze, choćby dla takich ciemnych mas jak ja.)
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

jasne, wszystko się da :razz:
vandererst

Post autor: vandererst »

A ja nie dostałem :razz: Na szczęście Ritter się podzielił, bo na stronie wydawnictwa nie jest oczywiste jak należy zamówić, szczerze mówiąc ja poległem :wink:
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

warto się postarać o jakąś zakładkę dla kwartalnika, dla zainteresowanych - tak się prezentuje okładka pierwszego numeru:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lis 21, 2011 9:06 pm przez socjopat, łącznie zmieniany 1 raz.
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

Kiedy będzie można nabyć 2 numer kwartalnika?

Pozdrawiam :)
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Witam,

Gratuluję i dziękuję za nowy numer. Byłem przekonany, że pomysł dawno padł.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

oto kilka skanów z drugiego numeru

Obrazek

Obrazek

Obrazek

trzeci numer najprawdopodobniej w sierpniu :wink:
Ostatnio zmieniony pn lis 21, 2011 9:08 pm przez socjopat, łącznie zmieniany 1 raz.
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

A można jeszcze nadsyłać artykuły?
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
ODPOWIEDZ