Freud Sigmund

Encyklopedia terminów socjologicznych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Freud Sigmund

Post autor: admin »

Był Austriackim neurologiem i psychiatrą. Uważa się go powszechnie za ojca jednego z najważniejszych kierunków we współczesnej psychologii - psychoanalizy.

Freud nie był filozofem w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego koncepcje funkcjonowania ludzkiego umysłu, odrzucające racjonalność ludzkich wyborów i zachowań na rzecz czynników irracjonalnych i emocjonalnych, wstrząsnęły środowiskiem filozofów końca dziewiętnastego wieku.

Urodzony 6 maja 1856 roku w Freibergu, zmarł 23 września 1939 roku w Londynie.
Urodzony w rodzinie kupieckiej pochodzenia żydowskiego. Przodkowie Freuda osiedlili się na terenie Polski za panowania trzech polskich królów o imieniu Zygmunt: Zygmunta starego, Zygmunta Augusta i Zygmunta III Wazy. Polska słynęła wówczas z tolerancji. Na cześć tych właśnie królów rodzice Jakob Freud i Amalia Nathanson nadali mu imię Zygmunt.
W wieku czterech lat wraz z rodziną przeprowadził się do Wiednia. Młodego Zygmunta pociągała nauka Darwina i to zdecydowało o późniejszym wyborze drogi kształcenia.
studiował biologię a później medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pracował w laboratorium Fizjologii i Neurologii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Po zaręczynach w 1882 roku rozpoczął praktykę w miejskim szpitalu wiedeńskim. Po otrzymaniu w 1985 roku nominacji na docenta prywatnego rozpoczyna własną praktykę lekarską.
Na przełomie 1985-1996 roku odbył praktykę w szpitalu w Paryżu, gdzie poznał Jeana Martina Charcota, który w leczeniu nerwic używał hipnozy. To wpłynęło na dalszy kierunek rozwoju Freuda. W roku 1986 studiował w Berlinie w Szpitalu im. Cesarza Fryderyka.
W roku 1889 odbył kolejny staż we Francji w Klinice Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Nancy. W latach 1986-1993 pracował jako neurolog w Instytucie Neurologicznym Kassowitza w Wiedniu.
W 1901 roku opublikował „Psychopatologię życia codziennego”, w którym po raz pierwszy użyto oficjalnie terminu psychoanaliza, oraz opisano elementy teorii psychoanalitycznej, takie jak nieświadomość i wyparcie. W 1907 roku Carl Gustav Yung został pierwszym uczniem Freuda.
ODPOWIEDZ