Kazirodztwo

Encyklopedia terminów socjologicznych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Kazirodztwo

Post autor: admin »

Kazirodztwo oznacza zakaz zawierania związków małżeńskich i utrzymywania stosunków seksualnych między rodzicami a dziećmi i między rodzeństwem. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim rodziny elementarnej, jednak w niektórych społeczeństwach zakaz ten przenosi się również na członków klanu, pomimo, iż nie są one ze sobą spokrewnione biologicznie. Zakaz kazirodztwa może mieć kilka źródeł.

Po pierwsze związki między członkami rodziny pogarszają gatunek, w zasadzie naukowo jest udowodnione, że im więcej różnic genetycznych u rodziców dziecka tym lepszy (lepiej obdarzony genetycznie) może się zrodzić owoc ich związku. Z kolei potomkowie spokrewnionych ze sobą osób rodzą się z wadami genetycznymi a im bliższe pokrewieństwo tym większe szanse na urodzenie upośledzonego potomka.

Po drugie zakaz kazirodztwa integruje grupy w szersze zbiorowości społeczne. Pozostawanie w ramach małych grup, w których dokonywano by wymiany nie pozwoliłoby rozwinąć się społeczeństwom i nie doszłoby do przekazu kultury.

Claude Lévi-Strauss łączy zakaz kazirodztwa z małżeńską wymianą kobiet między dwiema grupami egzogamicznymi, twierdząc, że: „egzogamia jest pierwotna wobec tabu kazirodztwa, skoro zakazuje zawierania małżeństw w ramach własnej grupy, to w takim razie dotyczy ojca i braci kobiety, lub matki i sióstr mężczyzny”.
Bronisław Kasper Malinowski i Reginald Alfred Radcliffe-Brown twierdzili, że związki między rodzicami a dziećmi oraz między rodzeństwem groziłyby spójności rodziny, zaburzając identyfikację ról i powodując sprzeczności między nimi.
Pokrewieństwo tak jak i powinowactwo w strukturze społeczeństw pierwotnych ustala wzajemne relacje osób uwikłanych w owe więzy jak również wynikające z owego uwikłania zobowiązania. System pokrewieństwa dzieli zbiorowości na grupy, wyznaczając osoby, z którymi wolno zawrzeć związek małżeński.
ODPOWIEDZ