Patologia społeczna

Encyklopedia terminów socjologicznych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Patologia społeczna

Post autor: admin »

Pojęcie ,,patologii” wywodzi się od greckiego słowa pathos, które wprowadzone zostało jako nazwa nauki o cierpieniu oraz chorobach żywego organizmu. ,,Patologia społeczna” natomiast odnosi się do organizmu społecznego. Jej koncepcje opierają się głównie na podobieństwie społeczeństwa do organizmu.
A. Comte określił patologię społeczną jako ,,analizę patologiczną społeczeństwa, która odnosi się do takich wypadków w społeczeństwie, kiedy prawa harmonii doznają zaburzeń. Ów zaburzenia w organizmie społecznym przypominają choroby indywidualne.” Natomiast E. Durkheim koncepcję patologii społecznej sformułował za pomocą zasad metody socjologicznej, gdzie wyodrębnił patologiczne i społeczne fakty normalne. Swoją teorię oparł on na zmienności funkcji zjawisk społecznych. Rozmaite zjawiska potocznie uznawane za patologiczne mogą być zdaniem Durkheima nie tylko normalne, ale także użyteczne, funkcjonalne względem innych składników społeczeństwa czy też społeczeństwa jako całości.
Współcześnie patologia społeczna jest praktycznie jednym z wielu opisów wykorzystywanych przez socjologię do ukazania przejawu zła społecznego, schorzeń czy dysfunkcji organizmu społecznego.

(Encyklopedia socjologii, Tom 3, Oficyna Naukowa, Warszawa 2000, s. 88-89)
ODPOWIEDZ