Wysłano dnia 16-02-2007 o godz. 17:35:02
bravi20 napisał "Dobre CV musi spełniać wszystkie wymogi formalne, wszystkie przyjęte standardy. I musi być przy tym niepowtarzalne, wyróżniać się.
10 najważniejszych rad dla piszącego CV
Pamiętaj o standardach. CV piszemy w formie graficznej. O sobie pisz w trzeciej osobie liczby pojedynczej.
Wszystko krótkimi hasłami, równoważnikami zdań.
Zastanów się, co umieścisz w CV. Powinno być krótkie (1 strona A4), ale musi zawierać twoje najważniejsze atuty. Które to? Wykształcenie? Doświadczenie? Umiejętności? Czasem największym atutem może być coś pozornie błahego.
Napisz, że udzielałeś korepetycji z matematyki, jeśli masz być szkoleniowcem. Bo korepetycje oznaczają, że umiesz uczyć.
Opisz swoje doświadczenia pozazawodowe: aktywność w harcerstwie, organizację obozów sportowych, działalność w kołach naukowych. Pracodawcy bardzo to doceniają.
Zawrzyj w CV coś, co w pozytywny sposób utkwi w pamięci czytającego. Napisz, że jesteś mistrzem Polski w brydża, interesujesz się historią Nowej Zelandii albo masz kolekcję starej broni. A jeśli nie masz żadnego takiego atutu - pytanie, dlaczego? Czy nie masz żadnej pasji, którą szczególnie rozwijasz?
Zadbaj o formę: niech to będzie eleganckie. Pamiętaj o marginesach, o stylu czcionki, itp.
Wytłuść 4-5 twoich najważniejszych atutów. Niech rzucają się w oczy już w pierwszej chwili. Pamiętaj, że wielu doradców personalnych poświęca we wstępnym etapie selekcji tylko 20-40 sekund na jeden życiorys. Twoje zalety muszą dostrzec w tak krótkim czasie.
Nie kłam. Pracodawcy wiedzą, że wielu kandydatów lubi "naginać fakty". Pierwsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to często weryfikacja faktów z życiorysu. Jeśli wyjdzie na jaw, że kręcisz - twoje szanse na pracę maleją do zera.
Jeśli pracodawca oczekuje fotografii - dołącz ją (przyklejając ją lub doszywając w schludny sposób). Co masz do stracenia? Jeśli chcesz ukryć swój wygląd, i tak się to nie uda - przecież spotkacie się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Wyślij CV w eleganckiej kopercie, napisz czytelnie adres, naklej schludnie znaczek. Koperta to pierwsze wrażenie - zadbaj o nie. To samo, jeśli wysyłasz CV e-mailem: zachowaj je w formacie, który da się odczytać na każdym komputerze, zadbaj, by nic się nie poprzesuwało podczas otwierania, sprawdź, czy plik nie zawiera wirusów.
Stwórz swoje CV w internetowej bazie CV pracuj.pl (opcja "Stwórz CV"). Zwiększysz szansę, że pracodawca sam cię znajdzie."