Czy teorie socjologiczne są jeszcze potrzebne? Czy mają jeszcze sens?

Konkursy, które były organizowane na poprzedniej wersji wortalu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Czy teorie socjologiczne są jeszcze potrzebne? Czy mają jeszcze sens?

Post autor: admin »

Wysłano dnia 13-06-2012 o godz. 14:51:37 przez admin

Jedną sprawą jest, czy faktycznie znajdują potwierdzenie w empirii, a drugą, nawet jeśli znajdują, to co dają?

Czy wszystko musimy sobie kategoryzować, szufladkować, czy nasz umysł inaczej nie poradzi sobie z zalewem informacji? Po co to robimy? Czy tylko dla spokoju ducha, aby rozumieć otaczający nas świat, czy ma to również znaczenie praktyczne, jakoś nam w życiu pomaga?

A może dzisiaj taka pomoc jest niepotrzebna? Może wystarczą "zespoły zadaniowe", jakiś Yammer Microsoftu do rozwiązywania konkretnych zadań, realizacji celów - bez obciążania się (może) niepotrzebnymi teoriami? Może one nas ograniczają? Niepotrzebnie kierują na szyny utartych przekonań i przez to tracimy "świeży", nieskażony osąd danej sytuacji?

Może teorie socjologiczne nie są potrzebne, a wręcz przeciwnie - może są szkodliwe dla naszego poznania? A może jednak są potrzebne, aby nie odkrywać od nowa nauk już dawno odkrytych? Czy bez nich nie błądzilibyśmy jak dzieci we mgle? A czy teraz nie błądzimy? Gdy zalewają nas terabity informacji. Gdy może jedna teoria jest w opozycji do drugiej. Wyjaśniamy pewne zjawiska, szukamy cech wspólnych, tłumacząc to uniwersalnymi zasadami rządzącymi Człowiekiem, a może to błędne podejście i niesprawiedliwe (co za filozoficzny termin), może każdą sytuację trzeba traktować, jako nową?

Ciekawi jesteśmy co o tym myślą nasi czytelnicy. Trochę to brzmi, jak konkurs na szkolne wypracowanie, nie narzucamy jednak formy prac - równie dobrze może to być reportaż fotograficzny, równie dobrze równanie E = coś tam. Ciekawi nas, czy nasza nauka jakoś ewoluuje, czy rewolucjonizuje.

Jeśli uznamy, że teorie socjologiczne są potrzebne, to spróbujmy podać kilka praktycznych przykładów ich wykorzystania. Pozytywnych przykładów, bo negatywnych duża część z nas doświadczyła na własnej skórze.
Jeśli uznamy, że nie są potrzebne, to spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie "co zamiast?".
A może ktoś ma pomysł na trzecią drogę?

Najciekawsze prace nagrodzimy, a wszystkie spełniające warunki regulaminu opublikujemy.

Regualmin konkursu znajduje się na stronie http://socjologia.pl/viewtopic.php?f=61&t=3570
ODPOWIEDZ