Wyniki Konkursu

Konkursy, które były organizowane na poprzedniej wersji wortalu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Wyniki Konkursu

Post autor: admin »

Wysłano dnia 11-02-2009 o godz. 15:35:49 przez admin

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi socjologicznymi przemyśleniami i wzięli udział w konkursie.
Ta inicjatywa pokazała nam, iż ludzie w Polsce potrafią pisać o negatywnych dylematach życia społecznego w sposób twórczy. Albowiem sztuka obserwacji życia wokół siebie może być jednocześnie sposobem na to życie – kiedy potrafi się wyciągać wnioski, przedstawiać swój punkt widzenia, śledzić i analizować rzeczywistość a następnie dzielić się tym z innymi w sposób wcale nie skomplikowany czy toporny, ale komunikatywny i przystępny.

Przy ocenianiu prac konkursowych komisja złożona z moderatorów portalu socjologia.pl starała się trzymać konsekwentnie idei zawartej w regulaminie. Nasz profil ocen opierał się na oryginalności pomysłu i samodzielności, refleksji socjologicznej oraz wartości merytorycznej (powyższe parametry ocenialiśmy w skali 0-5), a także tematyki, wokół której piszący powinni się skupić.
Oprócz tego recenzowaliśmy styl pisania eseju a mniej samą technikę, aczkolwiek niewielkiego zaangażowania w przygotowywanie prac i braku znajomości zasad pisowni w ojczystym języku niektórym nie dało się ukryć…

Szukaliśmy inspiracji socjologicznej płynącej z człowieka! I znaleźliśmy!
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielkiej kariery w świecie socjologii!

Oto skróty naszych opinii odnośnie trzech najlepszych prac:

Miejsce 1.
Anna Datko, Polak potrafi… O konsumowaniu edukacji w Polsce.

Jesteśmy pod sporym wrażeniem - zarówno pod kątem uwzględnienia literatury, jak i treści zachowanej w dyskursie socjologicznym oraz samego przygotowania stylistycznego i technicznego.
Praca ambitna, dobrze przemyślana i logiczna: mamy wstęp, uzasadnienie tematu, argumentację wątku, wniosek. Temat aktualny, styl pisania literacko-naukowo, proporcja została poprawnie wyważona. Co ważne – autorka (wskazując na źródła), dość dokładnie pokazuje jak w chwili obecnej wygląda proces edukacyjny w Polsce, przedstawia temat kursomanii i tzw. wyścigu szczurów w zbieraniu papierków z przedstawieniem reperkusji społecznych.
W pracy nie brak własnych refleksji, inteligentnego języka bez mędrkowania. Dobrze się ją czyta, bo wciąga i zostaje czytelnikowi w głowie – w poczciwy sposób opisano to, o czym przecież wszyscy wiemy, gdyż jesteśmy tego na co dzień świadkami.
W całym merytorycznie poprawnym tonie pracy występuje umiejętnie wpleciona własna refleksja.

Miejsce 2.
Bartłomiej Grubych, Pokrzyczeli i poszli, parę słów o ruchu alterglobalistycznym

Komunikat o alterglobalistach w Polsce zainspirowany demonstracjami publicznymi. Autor skłania czytelnika do przyjrzenia się zjawisku od strony socjologicznej, pisze zrozumiale i dojrzale, rozważa, spekuluje, stawia zapytania. Jest wstęp, rozwinięcie, argumentacja, zakończenie. Próba rozeznania w temacie, z dwóch pozycji patrząc.
Nie można zarzucić autorowi braków wiedzy ani umiejętności obserwacji zjawisk społecznych. W pracy ujawniono przenikanie się zjawisk społecznych w naturalnych procesach, które czasem odmienne są od tego, jak ludzie zakładają, że się ruch potoczy (i w jakim kierunku).
Praca ta, to aktualna i inteligentna obserwacja oparta na analizie socjologicznej, nie zabrakło spojrzenia od strony polityki. Zrozumiała w treści, przejrzysta, zwarta, logiczna, ale co najważniejsze nienadymana i esencjonalna.
Autor jest świetnym obserwatorem. Również na przygotowanie teoretyczne autora nie można narzekać.


Miejsce 3.
Monika Szlęzak, Ciało ponowoczesne

Kolejny ciekawy esej, ukazujący nam ludzi końca wieku. W pracy poznajemy przemyślenia autorki na temat tego, co ludzie robią ze swoim ciałem, począwszy od tatuaży, poprzez różnego typu operacje plastyczne, do usuwania narządów.
Opis człowieka ponowoczesnego z naciskiem na problemy natury antropologicznej, prowadzi poprzez analizę tekstów i obserwacje, które czyta się przystępnie i płynnie.
Tekst zgrabny i udany, zwraca uwagę przejrzysty podział mini rozdziałami na swoiste trendy jako rodzaje postaw wobec ludzkiego ciała. Ciekawa bibliografia.
Czujemy niedosyt tematu, ale… i tak jest dobrze.

Zdobywczyni głównej nagrody w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Notatka: W załączonej tabeli prezentujemy ocenę prac, które zakwalifikowały się do finału wraz z liczbą zdobytych punktów w trzech ocenianych kategoriach.
tabela.jpg
tabela.jpg (37.06 KiB) Przejrzano 3723 razy
ODPOWIEDZ