Rozmowy o socjologii

Recenzje książek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Rozmowy o socjologii

Post autor: admin »

"Czym jest socjologia? Po co się nią zajmować? Jak ją uprawiać i jakie jest jej znaczenie? Zygmunt Bauman wyznaje, że w ciągu jego „bezwstydnie długiego” życia socjologia na swój sposób stała się dla niego czymś „normalnym”, a więc opierającym się pytaniom. Jednak odpowiedzi, których udziela w Rozmowach o socjologii, przeczą temu stwierdzeniu.

Zbiór czterech wywiadów przeprowadzonych z Zygmuntem Baumanem przez jego uczniów i krytyków Michaela Hviid-Jacobsena i Keitha Testera to książka, która powinna się znaleźć, a dzięki rozmiarowi także może, w kieszeni każdego socjologa, ale również każdego, kto jest zainteresowany ludzkim byciem-w-świecie. Zygmunt Bauman zaznacza bowiem, że to, co w szczególności go interesuje, to doświadczenie aktorów dnia codziennego i dialog z tym doświadczeniem.

Książka jest zapisem prawdziwie erudycyjnej rozmowy o istocie i zadaniach socjologii. Cała opowieść wzbogacona została licznymi przykładami z literatury filmu i życia. Z tego powodu publikacja stanowi doskonałą lekturę zarówno dla specjalistów, jak i dla laików. Zdaje się, że Bauman wyciąga rękę zwłaszcza do tych drugich: rezygnuje ze specjalistycznej terminologii i w prosty sposób objaśnia złożone zagadnienia. Interesuje go bowiem przede wszystkim burzenie muru między socjologią a życiem. W Rozmowach o socjologii z pewnością mu się to udaje."

Tytuł oryginalny: What Use Is Sociology?
ISBN: 978-83-01-17956-4
Załączniki
Rozmowy o socjologii
Rozmowy o socjologii
bauman.jpg (58.33 KiB) Przejrzano 2127 razy
ODPOWIEDZ