Xylomena - Kobieta człowiek

Recenzje książek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Xylomena - Kobieta człowiek

Post autor: admin »

Postrzeganie kobiecej umysłowości zawsze w historii determinowały jakieś klucze, które pozwalały jej nadawać niezbyt wysoką rangę. Nad trafnością współczesnych także można mieć wątpliwości, czy nie są one jedynie kontynuacją tego jak dotąd starano się to odmierzyć, bo czy na pewno podniesienie jakościowania stanie się za sprawą procentowego rozdzielenia miejsc w sejmie między kobiety a mężczyzn?
Praca w sposób prowokacyjny podejmuje żonglerkę w konwencji naukowej pozwalającą spojrzeć na samą wartość kluczy z dystansem. Z wyznaczonego w niej klucza może bowiem wynikać, że nad wartością kobiet zastanawiamy się wyłącznie dlatego, że mężczyźni ludźmi nie są i zmuszeni są jakoś to maskować; że cały dobór naturalny zdeterminowany jest zaspokojeniem kobiety-człowieka; i że w perspektywie czasu kobieta wpisuje się w zmieniającą symbolikę tak dominująco i złowieszczo, iż jest jej katalizatorem i mieczem do odebrania mężczyznom głosu w jednym.

od autora:

Rzecz może zaciekawić zarówno pasjonatów ujęć kulturowych płci, jak i miłośników twórczości Anji Orthodox, której dorobek stanowił materiał badawczy dla dosyć prowokacyjnej pracy. W schematycznym uładzeniu pracy badawczej oczywistość, iż kobieta jest człowiekiem, występuje jako odkrycie naukowe w takim doborze kryteriów, przy których można mieć wątpliwość
czy jest nim mężczyzna. Żart czy zawoalowana drwina z metodologii naukowych? Na przestrzeni wieków mało kogo interesowało traktowanie kobiety jak człowieka, co w dzisiejszym stanie świadomości społecznej również można traktować jak niezrozumiały dowcip dziejów i poważne niedomaganie tego z czego szczycimy się jako gatunek - nauki. Zatem jako kobieta pozostawiam uznaniu czytelnika odgadnięcie czy potraktowałam.

22 września 2010
Recenzent: Tomek

od autora cd.:

Potraktowanie kobiety jako źródła wszelkiej mowy może nie przypaść do gustu nie tylko mężczyznom.
Załączniki
Xylomena Kobieta człowiek
Xylomena Kobieta człowiek
xylomena.jpg (223.88 KiB) Przejrzano 2337 razy
ODPOWIEDZ