Krzyżanowski Piotr, Nowak Paweł (red.) – Manipulacja w języku

Recenzje książek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Krzyżanowski Piotr, Nowak Paweł (red.) – Manipulacja w języku

Post autor: admin »

Książka autorstwa P. Krzyżanowskiego i P. Nowaka pt. „Manipulacja w języku” jest, jak wskazuje na to sam tytuł, o wykorzystywaniu języka w manipulacji. W opisywanej pozycji można odnaleźć wiele odpowiedzi na interesujące czytelnika zagadnienia, takie jak przykładowo przedstawienie form oddziaływania na świadomość i zachowanie odbiorcy, które określane są mianem manipulacji. Oprócz tego czytelnik uzyskuje informacje o języku manipulacji, celach i środkach manipulacji, znaczeniu rodzaj kanału komuniko­wania i środków przekazu.
Sposób prezentacji tekstu jest nie tylko teoretyczny, ale również książka zawiera analizy materiałowe. Co zdecydowanie zwiększa wartość tejże pozycji książkowej, ponieważ daje czytelnikowi możliwość skonfrontowania teorii z rzeczywistością. Mamy możliwość uzyskania informacji o zjawisku manipulacji w języku polityki i reklamy, ale nie tylko, bo także mowa jest o manipulacji w informacji prasowej i telewizyjnej, dyskusji internetowej, tekście artystycznym oraz w komunikacji literackiej.
Za pomocą manipulacji człowiek ma możliwość uzyskania tego czego pragnie, a możliwe jest to do osiągnięcia poprzez znajomość technik wykorzystania manipulacji w języku. A książka „Manipulacja w języku” zawiera wszystkie niezbędne informacje do osiągnięcia tego celu.
ODPOWIEDZ