Babbie Earl - Podstawy badań społecznych

Recenzje książek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 232
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Babbie Earl - Podstawy badań społecznych

Post autor: admin »

Tematyka badań społecznych znajduje dzisiaj zastosowanie w wielu dziedzinach. Można powiedzieć, że stosowane są wszędzie tam gdzie istotna jest jakość relacji między społeczeństwem a podmiotami życia publicznego.
Badania społeczne są bardzo ważnym elementem współczesnej kultury. Dostarczając informacji na temat opinii i preferencji społeczeństwa tworzą podstawę swobodnie kształtującej się opinii publicznej. Wyniki przeprowadzanych badań społecznych są ważnym głosem w publicznych debatach i coraz częściej stają się inicjatorem tych debat.
Książka E. Babbie’go powstała, jak twierdzi sam autor, z powodu braku odpowiedniej pozycji literatury zajmującej się tematyką badań społecznych. Na treść całego opracowania składają się cztery części podzielone na piętnaście rozdziałów, które tworzą spójną całość.
Część pierwsza niniejszej książki wprowadza czytelnika w tematykę działalności badawczej człowieka, której towarzyszą takie zagadnienia jak paradygmaty, teoria, etyka i polityka badań społecznych. W kolejnej części autor przybliża strukturę procesu badawczego, wyróżniając plan badań, konceptualizację, operacjonalizację i pomiar, indeksy, skale i typologię oraz przedstawia logikę doboru próby. Natomiast w rozdziale trzecim ukazuje typy obserwacji, w tym eksperyment, badania sondażowe, badania jakościowe, niereaktywne oraz ewaluacyjne jako metody badań społecznych. Rozdział czwarty poświecony został analizie danych jakościowych i ilościowych oraz zostały zaprezentowane wskazówki, co do tego jak czytać i pisać o badaniach społecznych. Całość opracowania, w swej końcowej części została wzbogacona o załączniki, które stanowią cenną pomoc w odczytywaniu raportów badań.
Recenzowana książka stanowi niezwykle obszerny zbiór treści opisujących tematykę badań społecznych. Lektura książki daje nie tylko fundament wiedzy, ale także pozwoli czytelnikowi zdobyć niezwykle cenną wiedzę z dziedziny badań społecznych.
ODPOWIEDZ