Skąd się biorą sny?

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Skąd się biorą sny?

Post autor: Socjopatka »

Poza nielicznymi wyjątkami co noc mam barwne sny. Wędrówki, przygody, koszmary, erotyczne, katastrofy, raj, retrospekcje. Jak tłumaczyć sny? Czy senniki staropolskie tzw. symboliczne są wiarygodne? A może tłumaczyć psychologicznie, jako ukryte podświadome potrzeby, lęki, bolączki, marzenia, pragnienia… w końcu najsłynniejszy znawca snów Freud zakładał, że sny wyrażają życzenia seksualne, że źródłem symboli w snach jest seks oraz, że w ogóle sny są wynikiem aspołecznych dążeń jednostek. Z kolei Jung twierdził, że sny obrazują wewnętrzną sytuację śniącego. Też ponoć, jeśli nie realizujemy w życiu swoich pragnień, bo nie mamy takich możliwości albo sami siebie ograniczamy, mogą one się przejawiać w różnej zamaskowanej postaci w snach. Ponoć ograniczona w głębokim śnie świadomość pozwala sobie na wiele.
Swoje sny tłumaczę jako stan obecny, nieuświadomiony w codziennej gonitwie. Właśnie, co siedzi w naszych głowach? Czy przypadkowe myśli są nie efektem splotu uczuć i zdarzeń? Czy wrażenia, które pojawiają się z zaskoczenia, to niewyjaśnione szepty intuicji? Można spekulować, można wierzyć. Ja nie wierzę. Umysł jest chytry i szybki, rejestruje wszystko i odtwarza we fragmentach, całość zostawiając na chwile przedśmiertne, głęboko w tle. Dlatego wierzę, że niezrozumiałe sny nie biorą się z niezrozumiałych zdarzeń, nie są proroctwem jakimś, czy inną magią. Sny to strachy głęboko skryte, nie wyrażone, niedopuszczone do głosu myśli, emocje, odczucia. Głowa krzyczy czasem we śnie i dzięki temu wiem mniej lub bardziej co w niej nie gra.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Obserwując moje dziecko we śnie, wsłuchując się w to, co mówi i co przeżywa, wiem, że przeżywa to, czego doznała za dnia (szczęście, przyjemność, obawy, lęki). Dlaczego dorośli mięliby mieć inaczej?

Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, że możemy mieć sny prorocze, zapowiedzi przyszłych zdarzeń ale czy to jest proroctwo czy uzewnętrznienie naszej empatii?
yoanna
**
Posty: 17
Rejestracja: pn gru 17, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: yoanna »

Kiedyś przeczytałam,że sny to po prostu wyrzucanie zbędnych informacji przez mózg i układanie ich z odpowiednie "szufladki" ;)
Awatar użytkownika
robertcb
*
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 31, 2011 1:00 am

Post autor: robertcb »

W skrócie:
Jesteśmy oprowadzani przez byty duchowe po równoległych wszechświatach,
których istnienie przewiduje kwantowa teoria wielu światów Hugh Everetta III.

Pełne, szczegółowe wyjaśnienie:

http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html
Jozek

Post autor: Jozek »

Koszmary senne edukacyjno-zawodow-socjalizacyjne. Erotyczne je¶li jest siê podatnym na seksoholizmy, erotomaniê i fantajuje nadmiernie o seksie (kobiety odkt=rywajace cze¶ci cia³a czy je zakrywajace by pobudzaæ fantazjê mê¿czyzn). Wszelakie kuszenie nogami, dekoltami, krêcenie ty³eczkiem lub machanie biustem. Nie zawsze siê kobieta zakontroluje, uwodzenie wzrokiem czy flirciarki podryw. Sny prze¶ladowcze, absurdalne, bezsensowne (np. uciekasz powoli czy w miejcu). Przy spo¿ywaniu supstancji psychoaktywnych sny po³±czonê z delirium tremens - wszelakie zwidy, halucynacje, przes³uchy czy omamy po³±czone z lunytatykowaniem, nag³ymi przebudzeniami [samo wprowadzanie siê w nie i niemo¿no¶c zaprzestania czasowa - narzucone wszystko bez chêci i czekania na zaprzestanie tego]. Koszmary z owadami czy zwierzêtami. Erotyczne sny u mê¿czyzn same kobiety produkuj± ju¿ w szkole podstawowej czy, gdy organizm zaczyna produkowaæ spermê, a dziewczynka dostaje okresu. Sny wojenne, gdy siê dziecko nas³ucha o wojnie od dziadków - jad±cych dwóch Niemców motorem z przyczep± i ukrywanie siê przed nimi wisz±c na rêkach by unikn±æ ¶mierci [oczywi¶cie z brakiem udzia³u w wojnie]. Gra na kokainowej czy pijackiej fazie w pi³kê no¿n± z £ódzkim raperem Pej± na pastwisku bez bramek, Krakowski raper Popek goni±cy pod góre pola rzepakowego, gdzie nie jedzie kombajn, bo wszystko dojrzewa.
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

yoanna pisze:Kiedyś przeczytałam,że sny to po prostu wyrzucanie zbędnych informacji przez mózg i układanie ich z odpowiednie "szufladki" ;)
pewna tu sprzeczność. Albo mózg wyrzuca zbędne informacje, albo je zostawia i układa w odpowiednie szufladki.

Jeśli chodzi o pozbywanie się informacji to przeczytałem o podobnej teorii (a może i tej samej co Ty), tzn sny to zbędne informacje, pewien nadmiar zgromadzony przez mózg, i w takim przypadku nie należy ich (snów) sobie przypominać.



Dla zainteresowanych polecam książkę, w której opisano różne teorie czym są sny. Książka godna polecenia, ponieważ większość tekstów o snach jest z gatunku new age, wróżki, numerologia itp. Poniższa praca podchodzi do snów w sposób naukowy:

"SEN W PSYCHOTERAPII" Hill Clara E., Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ODPOWIEDZ