komentarze nacechowane negatywnymi emocjami

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

komentarze nacechowane negatywnymi emocjami

Post autor: mc »

Jak dla wielu z Was i dla mnie sfera internetu stanowi przedmiot badań. Po raz drugi naiwna obserwacja rzeczywistości wirtualnej pchnęła mnie w ręce zjawiska "komentowania". Pierwszy raz zainteresowałem się tym zjawiskiem przeglądając komentarze na serwisach plotkarskich typu Pudelek.pl. Kto tego jeszcze nie przeglądał niech żałuje. Komentarze na tego typu portalach są nacechowane bardzo negatywnie. Jak to interpretować? Moim zdaniem z jednej strony mam do czynienia z tematami, które mają siłę gromadzenia negatywnie nacechowanych komentarzy (celebryci), a z drugiej strony anonimowość i samo nagromadzenie tak wielu negatywnych komentarzy ośmiela innych.

Ku swojemu zdziwieniu natknąłem się na artykuł celujący wprost w to co mnie przez pewien czas interesowało i co również teraz wzbudza we mnie ...pozytywne emocje.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/naukowcy ... omosc.html

Kreuje się nam nowa gałąź badawcza w socjologii? Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Re: komentarze nacechowane negatywnymi emocjami

Post autor: Shingao »

(...) Komentarze na tego typu portalach są nacechowane bardzo negatywnie. Jak to interpretować? Moim zdaniem z jednej strony mam do czynienia z tematami, które mają siłę gromadzenia negatywnie nacechowanych komentarzy (celebryci), a z drugiej strony anonimowość i samo nagromadzenie tak wielu negatywnych komentarzy ośmiela innych.
Kluczowym pojęciem jest tu "rozhamowanie" (ang. disinhibition). W internecie występuje złudzenie anonimowości. Przez anonimowość nie ma kontroli społecznej i zarazem sankcji społecznych. Brak sankcji to brak hamulców.
Kreuje się nam nowa gałąź badawcza w socjologii? Co o tym myślicie?
Nie dzielmy włosa na czworo, a socjologii na kolejne subdyscypliny. Gałąź SOCJOLOGIA INTERNETU już nie wystarczy?
Awatar użytkownika
Tomasz456
**
Posty: 4
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 2:00 am

Re: komentarze nacechowane negatywnymi emocjami

Post autor: Tomasz456 »

to "rozluźnienie" dotyczy głównie młodzież, która brak odwagi i intelektu odbija sianiem agresji w Internecie
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Re: komentarze nacechowane negatywnymi emocjami

Post autor: Shingao »

to "rozluźnienie" dotyczy głównie młodzież, która brak odwagi i intelektu odbija sianiem agresji w Internecie
Tak się Tobie wydaje, czy opierasz się na jakiś badaniach?
Awatar użytkownika
Jack2
**
Posty: 3
Rejestracja: sob gru 01, 2012 1:00 am
Lokalizacja: UK-Polska
Kontakt:

Re: komentarze nacechowane negatywnymi emocjami

Post autor: Jack2 »

Kluczowym pojęciem jest tu "rozhamowanie" (ang. disinhibition). W internecie występuje złudzenie anonimowości. Przez anonimowość nie ma kontroli społecznej i zarazem sankcji społecznych. Brak sankcji to brak hamulców.
No i oczywiscie internet sam w sobie nie jest przyczyna negatywnych komentarzy u niektorych. Tak jak alkohol nie jest przyczyna agresji.
To tylko srodki do wyladowania zrepresjonowanych emocji.
ODPOWIEDZ