Doradztwo zawodowe

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sony
**
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 2:00 am

Doradztwo zawodowe

Post autor: Sony »

Co sądzicie o podyplomówce z doradztwa zawodowego ? jak wygląda rynek w tym obszarze specjalizacji ? urzędy pracy, poradnie - gdzie szukać pracy w takim zawodzie ?
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

samo ukończenie studiów nie daje kwalifikacji zawodowych, warunkiem ich posiadania jest odbycie rocznego stażu pracy jako doradca zawodowy (nie chodzi o to by być stażystą w ramach skierowania z PUP, ale bycie zatrudnionym w ramach umowy o pracę na stanowisku stażysty - subtelna różnica ale jednak :)
Awatar użytkownika
Sony
**
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 2:00 am

Post autor: Sony »

To trochę niedorzeczne skoro po ukończeniu studiów podyplomowych wymagają rocznego doświadczenia potwierdzonego umową o pracę, to w takim razie jakie kwalifikacje trzeba spełnić żeby dostać się na staż bez żadnego doświadczenia w tym kierunku ? :)
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Studia studiami a prawo swoje, taka podyplomówka nie czyni doradcą zawodowym :cool: choc może otworzyć drzwi do ewentualnej dalszej kariery w tej dziedzinie i osiąganiu wyższych szczebli, jednak jezeli nie masz "pleców" by cię ktoś zatrudnił na stanowisku wspomnianego stażysty, to daremny trud i bezsensownie wydane pieniądze na takie studia :wink:

Poczytaj Ustawę z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwłaszcza Art. 92, 93, 94 i dalsze
a co tam, wkleję co nieco:
Art. 92. 1. Zadania w zakresie pośrednictwa pracy realizują:

1) pośrednik pracy - stażysta;

2) pośrednik pracy;

3) pośrednik pracy I stopnia;

4) pośrednik pracy II stopnia.

2. Pośrednikiem pracy może zostać osoba, która otrzymała licencję zawodową, jeżeli:

1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;

3) posiada co najmniej średnie wykształcenie;

4) 219) wykonywała zadania na stanowisku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w zakresie pośrednictwa pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy w publicznych służbach zatrudnienia;

5) posiada obywatelstwo polskie lub wykaże się znajomością języka polskiego wystarczającą do wykonywania zadań.
i apropo tego, co robi taki stażysta bez doświadzcenia ;-)
Pośrednik pracy - stażysta wykonuje zadania w zakresie pośrednictwa pracy pod nadzorem pośrednika pracy posiadającego licencję zawodową lub przełożonego.

ps: w Polsce jest duża ilość studiów podyplomowych, które nic nie dają poza złudnymi nadziejami, trzeba uważnie czytać ofertę studiów, dobrze jezeli kończą sie one pracą dyplomową i mają właściwą liczbę godzin dydaktycznych, zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym i aktami wykonawczymi do niej ;-) aby móc marzyć o tym, że kiedyś (po zmianie przepisów) to wystarczy, by uznać dyplom takich studiów za nadający kwalifikacje zawodowe, chociaż nie często Uczelnie to obiecują :twisted:
Awatar użytkownika
Sony
**
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 2:00 am

Post autor: Sony »

Nie chce tu robić autoreklamy aczkolwiek uczelnia na której miałem zamiar podjąć kształcenie we wspomnianym wyżej kierunku twierdzi, iż

"Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pracy doradcy zawodowego. Studia dają kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia praktyki"

źródło http://www.wszedukacja.pl/artykuly_zala ... odowy3.pdf

Wychodzi na to, że uczelnia albo nabija studentów w "bambuko", albo coś się zmieniło w przepisach.


Widzę że kolega ma dużą wiedzę na ten temat, więc z góry dziękuje za pomoc. :wink:
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Gdyby kolega Tomasz miał dużą wiedzę, to by wspomniał, że minister Gowin planuje zderegulować 49 zawodów (w tym zawód doradcy zawodowego). :grin:

Zobacz listę zawodów przeznaczonych do deregulacji:
https://www.premier.gov.pl/files/download//6341.pdf
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Stan mojej wiedzy jest chyba aktualny (choć cytowaną ustawę "wałkowałem" na studiach dwa lata temu), na ten czas jest jak jest, wróżką nie jestem i nie wiem jaki będzie ostateczny wygląd zmian.

Ale faktycznie, z treści (link) podanego przez Shingao, wynika, że studia są zbędne, bo wystarczy średnie wykształcenie, aby wykonywać pracę doradcy.
Pozdrawiam :razz:
Awatar użytkownika
Sony
**
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 2:00 am

Post autor: Sony »

Kurcze sam już nie wiem czy to dobrze czy źle, z tego co mówicie to po nowelizacji wspomnianej ustawy z jednej strony nie muszę ponosić kosztów kształcenia bo takie nie będzie wymagane, z drugiej jednak strony zrobi się trochę bajzel na rynku pracy bo kupa osób bez kwalifikacji zacznie pracować w zawodach bez żadnego przygotowania w tym kierunku. Owszem powinni obniżyć progi w stosunku co do niektórych profesji ale całkowite zniesienie konieczności posiadania uprawnień hmm nie wiem czy to dobry pomysł, obawiam się, że odbije się to niekorzystnie na jakości świadczonych usług. :cool:
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Jesteś biedny to idziesz to tańszego gościa bez certyfikatów.
Masz kasę i zależy Tobie na jakości, to idziesz do gościa, który ścianę w gabinecie ma usłaną zawrotną ilością dyplomów, certyfikatów i nagród.

Nie ma optymalnej ceny do jakości dla każdego. Ktoś lubi kupować tanie produkty i usługi, a ktoś inny dobre jakościowo. Ludzie są różni i mają różne potrzeby.


Rosyjskie linie lotnicze są tanie (w stosunku do zachodnich), ale mają gorszy sprzęt. Jest trochę większe prawdopodobieństwo wypadku lotniczego, ale ludzie jednak latają tymi liniami. Co zrobić? Zakazać?
Awatar użytkownika
Sony
**
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 2:00 am

Post autor: Sony »

No dobra ale w dalszym ciągu nie wiem czy warto robić te studia czy nie ?
z tego co rozumiem to ustawa nie kasuje profesji doradcy zawodowego, tylko znosi konieczność posiadania uprawnień wymaganych do tej pory z tytułu świadczenia tego typu usług. O dziwo z tego co wiem to uczelnia planuje uruchomić wspomniany kierunek mimo planowanej nowelizacji ustawy. Sugerując się wskazówkami kolegi Shingao wychodzi na to że warto bo można zarobić więcej kasy za taką samą prace w porównaniu z kimś kto nie posiada uprawnień. Oczywiście mówię tu o ew. własnej działalności gospodarczej, bo to chyba jedyne rozsądne wyjście w tym przypadku. Ale co tu się rozwodzić, życie pokaże.




Dzięki za pomoc :wink:
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

To życzę powodzenia... powinieneś zastanowić się kto ma być Twoim klientem, ilu klientów będziesz miał miesięcznie jako niezależny doradca,
ile chciałbyś aby Ci płacili i co będzie miernikiem Twojego sukcesu na podstawie którego będziesz zdobywał kolejnych klientów..
Będziesz zarabiał na bezrobotnych czy ludziach z pracą i kwalifikacjami? - z drugiej grupy nie znam nikogo kto nawet w przypadku utraty pracy zgłosiłby się do doradcy. Moim zdaniem ta profesja to jak architekt ogrodów..mocno zależy od lokalizacji, ma martwe sezony i często nawet jak coś zrobi świetnie to klient wróci dopiero po kilku latach :)
Awatar użytkownika
Sony
**
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 2:00 am

Post autor: Sony »

Owszem, masz racje - aczkolwiek nie zakładam, że będzie to moje jedyne źródło utrzymania. :roll:


ciężko powiedzieć jak będzie wyglądał runek doradztwa zawodowego po nowelizacji ustawy o deregulacji zawodów jak widać na forum zdania są podzielone. W przypadku własnej dz gosp. tak jak mówisz problemem jest "wypracowanie" własnej bazy klientów :???: w większych aglomeracjach jest to łatwiejsze niż w mniejszych miasteczkach skąd i tak wszyscy wyjeżdżają do tych pierwszych. Nie nastawiam się na to że będą z tego "kokosy jakieś" po prostu taka robota daje dużo satysfakcji. Pewnie że za coś trzeba żyć ale mimo wszystko myślę że warto spróbować.



Pozdrawiam
ODPOWIEDZ