patologia

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gracyjana
*
Posty: 1
Rejestracja: sob gru 11, 2010 1:00 am

patologia

Post autor: gracyjana »

Dlaczego w socjologii nie używa się słowa "patologia"?
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

jak się nie używa? używa...
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Termin patologia został utworzony od dwóch greckich słów pathos - cierpienie logos - nauka czyli nauka o cierpieniu.
Od cierpienia organicznego przeniesiono ten termin również na zaburzenia życia społecznego tak jednostki jak i grup społecznych.

Masz np patologię społeczną lub wężej patologię środowisk wychowawczych, wszędzie gdzie mamy doczynienia z odstępstwami od normy zaczynamy się stykać z zachowaniami patologicznymi (często znajdziesz w literaturze odwołania do patologii przy okazji anomii, dewiacji itp.

opcja szukaj w googlach doprowadzi do właściwych miejsc, dzie można znaleźć ciekawe rzeczy, np TUTAJ
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Tutaj chyba chodzi Autorce tematu o sam termin: "patologia", że niby się nie pojawia albo rzadko w lit. socjologicznej w zamian za te, które m.in. zaproponowałeś?:)

No chyba, że na prawdę nie zrozumiałem i chodzi o samą etymologię terminu patologia :o
Jozek

Post autor: Jozek »

Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

osobiście wolę używać słowa "dekulturacja" ale i w tym kontekście patologia może być określeniem na pewne zachowania, które nie tylko odbiegają od norm i degradują pozycję jednostki w systemie kulturowym ale także powoduję zubożenie jej organizmu... :?: :?:
Jozek

Post autor: Jozek »

Albo wykolejenie spo³eczeñstwa czy jego ca³kowity rozpad czy roz³am . . . jak i wykolejenia :?: :!: :?:
Awatar użytkownika
Parenkliza
**
Posty: 6
Rejestracja: śr paź 12, 2011 2:00 am

taka tam ciekawostka :)

Post autor: Parenkliza »

Przeglądałam sobie poruszane tematy i w związku z tym przypomniała mi się pewna ciekawostka :) moja Pani z metodologii nauk społecznych uczulała nas
by nie używać terminu patologia bo jak opisał to któryś z poprzedników jest to nauka cierpienia zatem jeśli kogoś dotyka owa mówi się o zjawiskach patologicznych a nie o nauce cierpienia :)

Osobiście uważam też, że panuje nie formalny konflikt między dziedzinami psychologii, pedagogiki, socjologii. Słyszałam, że socjologom zarzuca się przywłaszczanie terminologii w związku z czym może dlatego słowo zjawiska patologiczne zastępuje sie innymi bardziej społecznymi :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaeska
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 06, 2011 1:00 am

Post autor: kaeska »

Jak w każdej dziedzinie tak i w tej pewnie są osoby, które w konkretny sposób rozumieją znaczenie danego słowa i nie uznają (nie lubią), kiedy się go używa w innym kontekście.
Ale przecież socjologowie mówią o patologii życia politycznego, rozumiejąc przez to zachowania lub procesy społeczne, które odbiegają od przyjętej normy. Używa się terminu patologii instytucjonalnej. Badania nad patologią życia publicznego prowadzą zarówno ośrodki naukowe, jak i instytucje międzynarodowe: Bank Światowy, UNDP, OECD i instytucje rządowe krajów wysoko rozwiniętych, które uznają słabość instytucji państwa za główną przyczynę zacofania i biedy na świecie.
ODPOWIEDZ