O katastrofie w Smoleńsku

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa

Czy Pan Prezydent Kaczyński wraz z szanowną małżonką powinni zostać pochowani na Wawelu?

Tak
5
24%
Nie
15
71%
Nie mam zdania
1
5%
 
Liczba głosów: 21
Awatar użytkownika
koziolek
****
Posty: 156
Rejestracja: sob paź 25, 2008 2:00 am

Post autor: koziolek »

Dlatego nikt nie rozumie Polaków :D:D::D
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Nie powiedziałabym, że tak zupełnie nikt. Wiele reakcji na świecie wobec tego wydarzenia można uznać za niezwykłe i zaskakujące. Choć pewnie najbardziej zaskoczyliśmy my. Ja tam jestem z tego dumna.

W Polakach przejawiło się jakieś piękno w tych spontanicznych reakcjach i wyższy poziom kultury, niż im/nam się przypisuje. Piękno udzielające się. Może wychowała nas tak WOŚP może coś tam jeszcze innego, nie ważne. Celebracja śmierci tak jak solidarność w biedzie, to wysoka kultura.

To jest co innego, kiedy naród urządza defiladę na cześć urodzin swojego przywódcy (Korea Północna) i cały świat wie, że to zachowanie nakręcone odgórnie, a co innego kiedy ludzie potrafią pociągnąć się na wzajem do wykonania rytuału, na który nie ma wzoru i którego nikt nie zadał do odrobienia, jak pracy domowej.

Szacunek do samych siebie budzi szacunek zewnętrzny. To, że mieliśmy tyle wizyt reprezentacyjnych, czy tylko ich deklaracji, wynika nie tyle z uznania dla zmarłego tragicznie prezydenta, co dla nas samych, tego że popadliśmy w autentyczną żałobę. Tak to widzę. Nie warto tego umniejszać, tylko dlatego, że Kaczyńskiego się nie lubiło.

A nierozumienie nierozumieniem. Takie same między Polakami jak Polakami a innymi narodami - "nie zrozumie syty głodnego" - wystarczy odrobina więcej materializmu w jednym nad drugim by zachowanie nieprzeliczalne na zysk i stratę dziwiło (patrz namaszczenie Jezusa przez Magdalenę :wink: - jako kobieta nie mogła z tego mieć ani kapłaństwa na ziemi, ani rangi w niebie na co oglądali się apostołowie, a dodatkowo nie umiała spieniężyć wonności na zacniejszy w mniemaniu Judasza uczynek, niż danie wyrazu swoim emocjom - na zapomogę głodnym).
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
ODPOWIEDZ