Postrzeganie piękna w środkach masowego przekazu.

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Madzia
*
Posty: 1
Rejestracja: sob lut 20, 2010 1:00 am

Postrzeganie piękna w środkach masowego przekazu.

Post autor: Madzia »

Witam.

Od jakiegoś czasu zaglądam na to forum i przeglądam wątki. Mam mały problem i liczę, że znajdą się ludzie chętni mi choć trochę pomóc. : )

Wybrałam sobie temat na pracę licencjacką : ''Postrzeganie piękna w środkach masowego przekazu. Studium socjologiczne kobiet.''

Chciałabym skupić się głównie na reklamie, na tym jak kobiety ukazywane są w niej i w jaki sposób to wpływa na odbiorców. Jak kreowane jest ich piękno [ czyt. photoshop, różnego rodzaju poprawki] a jak było kiedyś.

Mam do Was prośbę, nie mogę znaleźć nic odnośnie teoretycznej części w temacie piękna. Wiele książek znalazłam o reklamie, jej wpływie. Ale o pięknie kobiet nic.
Również w pierwszym rozdziale chciałabym coś zawrzeć o definicji piękna jako kategorii estetycznej i jakie są jej kryteria. Zero pomysłów na literaturę.. a szukam ciągle. ;/

Jeśli Ktoś miałby jakikolwiek pomysł, będę wdzięczna.
Jeśli Ktoś chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami, chętnie przeczytam. Zawsze się przyda. : )

Pozdrawiam,
M.
Awatar użytkownika
koziolek
****
Posty: 156
Rejestracja: sob paź 25, 2008 2:00 am

Post autor: koziolek »

Części teoretycznej nie możesz znaleźć? A co byś chciała w niej umieścić? Historię zmiany kanonu piękna w różnych czasach? Co do ujęcia stricte socjologicznego być może na rynku polskim nie ma takiej pozycji. Czyli przede wszystkim: skonkretyzuj pytanie.
Awatar użytkownika
Uriah_88
**
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 09, 2010 1:00 am
Lokalizacja: Radom

Post autor: Uriah_88 »

Estetyka Platona (centralna rola Piękna w jego koncepcji filozoficznej, który wywarł silne piętno na zachodnim pojmowaniu tegoż), estetyka świętego Augustyna,Kant,Reid...

Jak dla mnie temat z zakresu bardziej filozofii jak socjologii jeśli chodzi o samo pojęcie piękna (zależne od epoki). Chyba,że chcesz zgłębiać postęp sztuki fotografii od XIX wiecznych portretów (nie wiem czy były umieszczane w gazetach,nie interesowałem się tym zbytnio)do obecnego photoshopa... Chyba,że napiszesz coś o odchudzaniu modelek w czasopismach (ot, sławetna wypowiedź Kate Winslet). No nie wiem... O jaki okres Ci dokładnie chodzi?

Chyba że kobieta w reklamie -> stereotypy płci. Tego jest pełno, ale nie przystaje mi do definicji piękna (jaką ma ono pełnić rolę?)

Zdecydowanie skonkretyzuj pytanie :)
ODPOWIEDZ