Socjologia-opracowanie zagadnień

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klaudek__5
*
Posty: 1
Rejestracja: sob maja 18, 2013 2:00 am

Socjologia-opracowanie zagadnień

Post autor: klaudek__5 »

Witam, może ktoś wie, gdzie mogłabym znaleźć opracowane zagadnienia do:
1.Socjologii pracy:
-społeczność zakładu pracy,
-zróżnicowanie społeczne,
-konflikty w zakładzie,
-kierowanie i władza.
2.Zagadnienia uwarstwienia społecznego:
-struktura klasowo-warstwowa,
-zróżnicowanie społeczno-zawodowe,
-różne teorie uwarstwienia społecznego --> pojęcie klasy i warstwy społecznej.
Mam nadzieję, że ktos już opracowywał te zagadnienia, pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
pablos87
**
Posty: 6
Rejestracja: śr kwie 11, 2012 2:00 am

Post autor: pablos87 »

Klasa społeczna
wielki segment społeczeństwa obejmujący osoby o podobnej sytuacji własnościowej (zwłaszcza w zakresie posiadania środków produkcyjnych, czyli kapitału ekonomicznego).
Klasa średnia: szeroka zbiorowość ludzi zatrudnionych w bardzo różnych wymagających kwalifikacji i wykształcenia zawodach, a także prowadzących własne niewielkie firmy czy przedsiębiorstwa i z tego tytułu posiadających godziwy, choć nie elitarny, standard materialny.
Klasa w sobie: klasa społeczna w początkowym momencie krystalizacji, gdy duży segment społeczeństwa posiada obiektywnie wspólne interesy ekonomiczne, nie jest jednak tego świadomy.
Klasa dla siebie: klasa społeczna w końcowym momencie krystalizacji, gdy obok wspólnoty interesów ekonomicznych dysponuje rozwiniętą świadomością klasową i formami organizacyjnymi pozwalającymi na prowadzenie walki klasowej.
Walka klas według Marksa
Idea walki klas - rewolucja robotnicza obali system kapitalistyczny i zapoczątkuje społeczeństwo bezklasowe. Zniknąć miały podział na nieliczną klasę skupiającą władzę polityczną i ekonomiczną oraz szerokie masy czerpiące nieliczne korzyści z wytwarzanego własną pracą dobrobytu. System gospodarczy stałby się własnością wspólną i zostałyby ustanowiony nowy system społeczny.

Warstwy społeczne
kategorie i grupy społeczne powiązane realną więzią subiektywną i obiektywną, różniące się między sobą zbiorowymi szansami osiągania społecznie cenionych dóbr - bogactwa, władzy, prestiżu, edukacji itp. oraz wynikającym z tego poziomem i stylem życia, typową ideologią i obyczajami

reszte wyszukaj sobie z tekstu na tych stronach:
http://forstudent.republika.pl/index1.h ... %2Fpz.html
http://forstudent.republika.pl/index1.h ... o-kon.html
http://forstudent.republika.pl/index1.h ... ratyf.html
pzdr :)
materiały dla studentów socjologii<br>
ODPOWIEDZ