Analiza wspózależności zmiennych ---proszę o pomoc.

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sajmon2282
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 11, 2012 1:00 am

Analiza wspózależności zmiennych ---proszę o pomoc.

Post autor: sajmon2282 »

Cześć wszystkim piszę pracę na temat osób chorych psychicznie. Mój promotor napisał mi żebym zrobił analię współzależności zmiennych.
W metryczcę uwzglądniłem ; wiek 18-25 , 25-35,36-45 ; wykształcenie podstawowe , zawodowe , średnie ,wyższe ; płeć kobieta ,mężczyzna ;stosunek do wiary.

Rozumiem ,że chodziło mu o to , abym przedstawił w jaki sposób wiek ,bądz wykształcenie wpływa na odpowiedź respondentów , pytanie tylko jak się do tego zabrać ??
Pozdrawiam i proszę o wszelkie infomacje. Dziękuję
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Jeżeli nie masz pojęcia o statystce (oczywiście), a zastrzegam, że nie chodzi mi o to, że mieć musisz, to najlepszym sposobem będzie jak zrobisz to za pomocą tzw. krzyżówki. Między innymi: Wstęp do metod i technik badań społecznych, 1999, s. 193. Lub poszukaj o tym na necie.
Awatar użytkownika
sajmon2282
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 11, 2012 1:00 am

Post autor: sajmon2282 »

Dziękuę za odpowiedź . Oczywiście wgłębię się w temat bardziej szczegółowo .

Jednakże nie rozumiem istoty jak np wiek może wpłynąć na przykładowe pytanie , jakim jest --

"Uważam ,że pojawienie się osoby chorej psychicznie w rodzinie jest" ,

Poniżej rozpisałem podział na wiek oraz wyniki pytania w odniesieniu o kategorię wiekową.

wiek 18-25
a)swoistą tragedią .....16%
b)sporym obciążeniem ekonomicznym........40%
c)nie jest łatwe , bo wymaga od rodziny większego poświęcenia.......32%
d) na pewno nie jest początkowo łatwe.......12%

wiek 26-35 ,analogicznie
a)....0%
b)....48%
c)....28%
d)...28%

Wiek 36-45 , analogicznie
a)...28%
b)...20%
c)...32%
d)...20%

Nie mam pojęia jak przedstawić to na wykresie i jakie zabrać się do analiz
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedźi .
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

metoda krzyżowa, tabelkę zrób najpierw a później wykres. Wyniki nie są jednoznaczne. Czy występuje jakiś związek (mów o związku a nie zależności) pomiędzy opinią na temat pojawianie się w rodzinie choroby psychicznej, a wiekiem?

Np.
Osoby w średnim wieku nie uważają tego za tragedię, w porównaniu z niektórymi osobami w wieku młodszym i starszym. Można to tłumaczyć w ten sposób, że osoby w młodszym i starszym wieku inaczej to przeżywają, od czego może to jednak zależeć? Kombinuj. Kombinuj w ten sposób, zrób tabele, wyliczenia liczbowa i procentowe, zrób ładne wykresy i zinterpretuj wyniki.

Wychwyć różnice i spróbuj to jakoś podpiąć do przyjętych założeń teoretycznych. Spróbuj w ten sposób odpowiedzieć na postawione problemy badawcze.
Awatar użytkownika
sajmon2282
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 11, 2012 1:00 am

Post autor: sajmon2282 »

Dziękuję mc za wszelkie informacje , jestem Tobie naprawdę bardzo wdzięczny.
Przepraszam również za jakże dla niekótrych banalne pytania.

Pod spodem "wyćwiczyłe" prowizoryczny wykres , rozumieim,że w takim kontkeście mam to przedstawić.

wiek ! np większość wyrażona w %
..........................................................................
!
18-25 ! swoista tragedia 40 %
............................................................................
!
26-35 ! obciązenie ekonomiczne 30%
............................................................................
36-45 !
! swoista tragedia 40%
...........................................................................

Wnioski .............................................. wykres
Awatar użytkownika
sajmon2282
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 11, 2012 1:00 am

Post autor: sajmon2282 »

trochę się wszystko poprzestawawiało....
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

cześć,

Spoko. Napisałem ci odpowiedź, ale za pozwoleniem umieściłem na swoim forum. Jak możesz to zaglądnij. To jest ten wątek:

http://www.pisaniepracdyplomowych.pl/in ... opic=182.0

promuję to forum od pewnego czasu. Tam pomagam kompleksowo w pisaniu prac. Jeżeli możesz się przesiąść to udzielę ci każdej wskazówki, jaką sobie zażyczysz.

A jeżeli nie to przynajmniej napisz co myślisz o forum, aby wiedział co poprawić.
Awatar użytkownika
sajmon2282
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 11, 2012 1:00 am

Post autor: sajmon2282 »

Zapoznałem się bardziej z tematem , jestem już odrobinę mądrzejszy :) Tabelkę już w pełni ogarnąłem , także nie musisz się fatygować. Wieczorem mam wyjazd ,ale chętnie zapoznam się z Twoim forum . Uważam ,że robisz kawał dobrej roboty pomagąjąć bezinteresownie ludziom. Pełen szacunek dla Ciebie i jeszcze raz dzięki.
ODPOWIEDZ