praca licencjacka o młodziezy, pomocy

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joanna919
**
Posty: 17
Rejestracja: pn paź 01, 2012 2:00 am

praca licencjacka o młodziezy, pomocy

Post autor: joanna919 »

Witam
Potrzebuje waszej pomocy i przyda mi się każda informacja. Mój problem polega na tym, że pisze pracę licencjacką na temat:"Kapitał społeczny młodzieży polskiej". Poszukuję literatury do mojego tematu. Z góry dziękuję za wasze odpowiedzi . :grin:
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Ma więc Pani dwa hasła przedmiotowe: kapitał społeczny i młodzież polska, z czego pod kapitałem społecznym znajdzie Pani niezbędną literaturę (proszę skorzystać z wyszukiwarek bibliotecznych), natomiast problem młodzieży polskiej trzeba zawęzić. Prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie skoncentrowanie się na poszukiwaniu literatury na temat organizacji młodzieżowych w Polsce wczoraj i dziś. Harcerstwo i inne stowarzyszenia. Dlaczego to a nie dane na temat młodzieży szkolnej? Wynika to z pierwszego hasła przedmiotowego. Kapitał społeczny kojarzy się bowiem ze sferą obywatelską, tj. z organizacjami pomiędzy masą społeczną a rządem. :???:
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Kapitał społeczny nie ma jasnej definicji w porównaniu z kapitałem pieniężnym, czy kapitałem ludzkim. Trudniej też się go mierzy. Można spotkać różne definicje, jednak najważniejsze są cztery nazwiska:

-Robert Putnam;
-James Coleman;
-Francis Fukuyama;
-Pierre Bourdieu (akurat on bardziej jest znany z kapitału kulturowego).

Każdy z tych autorów troszkę inaczej pojmuje k. społeczny. Ja osobiście wolę definicję Putnama. W kapitale społecznym są 3 najważniejsze elementy: zaufanie, normy ułatwiające współpracę (np. norma wzajemności) oraz sieci obywatelskiego zaangażowania.

Jak zmierzyć k. społeczny? Można zbadać: zaufanie w danej społeczności, normy wzajemności, uczestnictwo w organizacjach formalnych (stowarzyszenia, związki zawodowe itp.) oraz nieformalnych, uczestnictwo w praktykach religijnych (jak dla mnie to można skorzystać z danych dominicantes), a nawet czytelnictwo prasy. Zapewne w obecnych czasach można też zbadać aktywność w internetowych serwisach społecznościowych.

Obecnie czytam książkę Putnama "Samotna gra w kręgle - Upadek i odrodzenie wspólnot lokalnych w Stanach Zjednoczonych". Gruba to cegła (ponad 800 str) ponieważ, autor położył nacisk na udowodnienie swoich tez, dlatego jest strasznie dużo omówionych wyników z badań. Na razie ugrzązłem na str 163 :(

Obrazek
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Ważna literatura w j. polskim:

Robert D. Putnam "Demokracja w działaniu. Tradycje obywatelskie we współczesnych Włoszech"

Francis Fukuyama "Zaufanie. Kapitał społeczny a droga do dobrobytu"

Obrazek
Awatar użytkownika
joanna919
**
Posty: 17
Rejestracja: pn paź 01, 2012 2:00 am

Post autor: joanna919 »

Dziękuję za wszystkie propozycje. A czy są jakieś ciekawe pozycje jeżeli chodzi konkretnie o harcerstwo i kapitał społeczny? :grin:
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Ja nie znam takiej pozycji. Weź pod uwagę, iż termin "kapitał społeczny" jest stosunkowo od niedawana stosowany na szerszą skalę (o ile się nie mylę na początku lat 90 spopularyzował go James Coleman). Zanim zaczęto używać tego terminu to i tak pisano o k. społecznym, tylko używano innych słów.

Po prostu poszukaj socjologicznych tekstów na temat harcerstwa i skautingu.
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Może tutaj coś ciekawego znajdziesz:

http://www.cbos.pl/PL/wydarzenia/11_kon ... Badora.pdf
ODPOWIEDZ