Stygmatyzacja osób żyjących z HIV/AIDS

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nuala7
**
Posty: 22
Rejestracja: wt lut 09, 2010 1:00 am

Stygmatyzacja osób żyjących z HIV/AIDS

Post autor: nuala7 »

Witam :)

Piszę pracę licencjacką na temat stygmatyzacji osób żyjących z HIV/AIDS i aktualnie jestem na etapie tworzenia ankiety. Będę badała studentów UMK. W związku z tym proszę o pomoc - być może ktoś z Was ma jakieś pomysły na pytania, które mogłabym w niej umieścić? Będę wdzięczna za jakiekolwiek propozycje.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Bycie nosicielem HIV to typ piętna, które nie jest widoczne. Łatwiej piętnować osoby z widocznym stygmatem jak Murzyni, Cyganie, osoby z zespołem Downa, osoby z widocznym kalectwem. Trudno dyskryminować osoby zarażone, jeśli nie wiemy o ich zarażeniu.

Gdzieś przeczytałem, iż w pewnym państwie afrykańskim "pozytywne" dzieci w szkole nosiły jakieś oznaczenia (może czerwona wstążka? nie pamiętam), aby inni wiedzieli, że są nosicielami.

Zadaj pytanie czy respondenci zgadzają się z poglądem, aby "uwidocznić" to piętno, czy nosiciele HIV w Polsce powinni mieć takie oznaczenia, które by informowało innych o tym, że mają do czynienia z "pozytywnymi".

Czy osoby z HIV powinny korzystać z publicznych basenów?
Czy imigranci z HIV powinni mieć możliwość wjazdu do naszego kraju?


Myślałaś nad skalą Bogardus'a?
Awatar użytkownika
nuala7
**
Posty: 22
Rejestracja: wt lut 09, 2010 1:00 am

Post autor: nuala7 »

Dzięki. Nie myślałam o tej skali, ale zamierzam, dzięki za pomysły :) może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Poniżej podaję odnośnik do artykułu, o którym wspominałem:

"Tanzania: Uczniowie zakażeni HIV muszą nosić czerwone wstążki

- Wstążki zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają organizację zajęć - powiedział jeden z dyrektorów szkół, w których uczniowie, którzy są nosicielami wirusa HIV, muszą nosić specjalne oznaczenia. - Taka stygmatyzacja jest niezgodna z prawem - alarmują natomiast działacze grup zajmujących się obroną praw człowieka. "

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,114377,11356173,Tanzania__Uczniowie_zakazeni_HIV_musza_nosic_czerwone.html
Jozek

Post autor: Jozek »

Badania na HIV od partnera i seks po slubie tyko! Wywiad sekualny partnera zafalszowany moze byc!
ODPOWIEDZ