Pomoc praca licencjacka z zakresu socjologii miasta!

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Pomoc praca licencjacka z zakresu socjologii miasta!

Post autor: Timon »

Proszę o pomoc, nakierowanie, bo mam problem z wymyśleniem jakiegoś sensownego tematu związanego z socjologią miasta na licencjat...może ma ktoś jakieś doświadczenie w badaniach dotyczących tej sfery...? Dzięki za ewentualne pomysły...
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Prosty przykład problemu z zakresu socjologii miejskiej, może wpadnie ci coś do głowy za jego pomocą. Jak coś będziesz miał na myśli to pisz...
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

dzięki za podpowiedź mc na pewno to przemyślę...może ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Może coś w kontekście przestrzeni społecznej w odnisesieniu do......, znajdź obszar którego "badanie" może sprawić co frajdę (kościół - mała parafia, remiza i funkcjonujące w niej kółko zainteresowań, klub osiedlowy, park jako miejsce spotkań, lokal z tradycjami np piwiarnia w dzielnicy robotniczej, albo nawet budka z piwem na jakimś zadu... tj. peryferiach).

Możesz np zastosować badanie map mentalnych dla uatrakcyjnienia pracy, no zależnie od tego jaki problem twoja praca będzie miała rozwikłać :)

np badając grupę miłośników np lokalu XXY (stałych bywalców piwiarni w dzielnicy robotniczej), którzy całe życie zawodowe związani są z tą dzielnicą w której pracowali w dużym zakładzie pracy i tyle samo lat w czasie wolnym spędzali w tej knajpie (lub nie) - no jakby nie było życie kulturalne tam kwitło, to przy użyciu map możesz rozwikłać jakie wartości czy też ile miejsca i znaczenia odgrywają w ich życiu poszczególne "elementy" ich przestrzeni: kościół, dom, zakład pracy, taka "knajpa" itp :)

Trochę chyba utrudniłem zamiast pomóc, sorki ale myślę szybciej niż piszę na klawiaturze :)
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

troche się zagubiłem :P a na czym konkretniej polegałoby badanie takich map mentalnych? z drugiej strony badałbym na miejscowości 40 tysięcznej więc cieżko znaleźć jakieś "osiedlowe" coś tam, chociaż...nie no może by się znalazło ale sam nie wiem. myslałem jednak nad jakimś ogólniejszym problemem żebym nie miał problemów z procesem badawczym. Może coś o przemianach w przestrzeni miasta, jak się zmieniało i jak powinno się zmieniać? hm....
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

skoro tak to badaj strukturę społeczną miasta XXY, zmiany na przestrzeni lat, do badań wystarczy analiza dokumentów (spisy ludności i roczniki statystyczne, dane z Urzędu Miasta, Urzędu Pracy i Urzędu Skarbowego - zależnie od problemu badawczego).
Jednak nie radzę iść zbyt daleko wstecz, pamiętaj, że dawne dane statystyczne nie oddają rzeczywistośći, mogą być przekłmane :razz:
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

myślę że to mógłby byc niezły pomysł...dzięki za podpowiedz, przeaanalizuje to propozycję, na pewno odezwę się jeśli będę miał jakiś większy problem, może jeszcze mi coś doradzisz...pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz. Nie zamykam jednak tego wątku, może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, jakiś ogolny problem z którego mółbym coś wyciągnąć?
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

dokładnie byłbym bardzo ostrożny, zwłaszcza jeżeli chodzi o perspektywę czasową, wybrałbym okres ostatniej kadencji (np).
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

czy ma ktoś jakiś pomysł jakie problemy poruszyć w analizie rozwoju społ. przestrzennego w mieście? chodzi o rozwój infrastruktury?
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

Może podpowie mi ktoś jakie pytania szczegółowe mogę wyciągnąć z pytania o rozwój społeczno-przestrzenny miasta. chciałbym skupić się na rozwoju infrastruktury w mieście zwłaszcza tej rekreacyjno-turystyczno-sportowej??? moze ma ktoś jakiś pomysl????? dzięki!
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

pomysł musi być problemem społecznym, to co wywołuje rezonans ludzi w Twojej miejscowości a co mieści się w obrębie wybranego przez ciebie przedmiotu badań (rozwój infrastruktury turystycznej).
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

no ale problem jaki miałbym rozwiązać dotyczy analizy zmiany społeczno-przestrzennej w mieście, to znaczy ze wybierając przykładowo rozwój przestrzenny dotyczący infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej musze postawić sobie jakieś problemy społeczne związane z tą sfera...no nie wiem przykładowo, czy w mieście mieszkańcy mają możliwość korzystania z nowoczesnych tras rowerowych? kurcze ten temat jest tak ogólny że mam nie lada problem z określeniem pewnych ram...nie wiem jak się do tego zabrać. a co do analizy rozwoju czy tam zmiany społecznej w mieście to najlepiej bedzie korzystać z danych zastanych o zmianie w strukturze i społeczenstwie miasta?
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

To z czym teraz mamy do czynienia to przedmiot badań. Przedmiot badań jest zawsze szeroki i ogólny. Teraz trzeba się zastanowić nad problemem a nie opisywać wszystko, tzn. kiedy zaczniesz "naiwną obserwację" wszystkiego co mieści się w sformułowaniu "infrastruktura turystyczno-rekreacyjnej" dostrzeżesz zapewne kwestie, które zasługują na większą uwagę i się po prostu do nich ograniczysz. Pamiętaj przy tym, że problemy społeczne w obrębie tego przedmiotu mogą mieć charakter materialny jak i niematerialny (idee).

Proponuję zatem abyś zabrał się za naiwną obserwację wszystkiego co dotyczy tego przedmiotu i nie pisał od razu pracy, tak jakbyś chciał przedstawić co i jak działo się w każdym aspekcie tego przedmiotu. Musisz zaakceptować to, że praca badawcza dopiero się zaczyna, teraz kolejny krok, musisz znaleźć ten aspekt, który wywołuje u ciebie jak i u ludzi rezonans.

pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

ok, dzięki za wyhamowanie moich zapędów :D, chodzi tylko o to że musze napisać konspekt, plan badania, konceptualizację, więc staram się w dość przyspieszony sposób wymyśleć kolejne częsci takiego planu badań których się podejmę. Mam niestety ogromny problem z tym z której strony to ukąsić, mam problem z wymyśleniem problemów dotyczących rozwoju społeczno-przestrzennego a konkretnie z rozwojem infrastruktury w mieście...chociaż ciągle waham się czy zając się rozwojem infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, czy zając się problemem ogólnego rozwoju przestrzennego w mieście, rozwoju dotyczącego różnych sfer. Przyznam że z chęcią zająłbym się tylko tym co mieszkańcy sądzą o rozwoju miasta własnie turystycznie i reakracyjnie, związane jest to z tym że mieszkańcy coraz chętniej korzystają z takiej infrastruktury, a nawet mieszkańcy większego miasta przyjeżdżają do tego mniejszego bo okazuje się tak atrakcyjne pod tymi względami. Dzięki za pomoc :D na pewno każde słowo i podpowiedź bardzo się przyda.
Awatar użytkownika
Timon
**
Posty: 28
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: Timon »

mc byłbym wdzięczny za pomoc w nakierowaniu na co mógłbym zwrócić uwagę, temat wydaje mi się trochę trudny dlatego proszę o jakąkolwiek pomoc w tej sprawie. myśle że jakieś podpowiedzi umożliwiłyby mi ruszenie tej pracy już konkretniej, naturalnie mam swoje jakieś wolne myśli ale nie wiem na co w analizie takich problemów powinno się zwrracac uwagę. dzięki :D
ODPOWIEDZ