Mężczyzna dramatycznie zapracowany

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damian_k_k
**
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 22, 2010 1:00 am

Mężczyzna dramatycznie zapracowany

Post autor: Damian_k_k »

Witam

Proszę o podpowiedź, czy Waszym zdaniem taki temat pracy magisterskiej w mojej sytuacji (później krótko opiszę) ma rację bytu, mniej więcej brzmiałby on tak:
"Wpływ aktywności zawodowej mężczyzn na funkcjonowanie rodziny". Chciałbym się skupić na negatywnych skutkach częstej nieobecności w domu mężczyzn, głównie poruszyć aspekt zaangażowania mężczyzny w życie rodzinne, wspomnieć coś o aktywnościach domowych wykonywanych przez mężczyzn.
Pracuję z dość dużą liczbą osób, z którą mam codziennie kontakt bezpośredni, jest to około 60 osób (z czego 50 to mężczyźni). Chciałem za pomocą kwestionariuszu wywiadu uzyskać od nich informację potrzebne do mojej pracy. W ostatnim czasie zabrałem się za zbieranie oraz studiowanie literatury, póki co zgromadziłem około 30 pozycji m.in. takich autorów jak Arcimowicz, Fuszara, Badinter, Melosik, Mierzwiński.
Słyszałem od kilku osób, że jest to temat dość trudny, ja dysponuję bardzo małą ilością wolnego czasu, po ostatnich pobytach w bibliotece i lekturze niektórych pozycji zacząłem mieć wątpliwości czy to ma sens i czy to realizować. Obecnie studiuję pracę socjalną, ale chciałbym później zacząć coś innego nie związanego z tym, w najbliższej przyszłości po studiach również nie będę pracował w tym zawodzie, interesuje się bardziej zarządzaniem, komunikacją interpersonalną, psychologią motywacji itp.
Patrząc na tą całą dramatyczną historię, czy macie może jakieś rady, sugestie, pomysły dla mnie odnośnie tej pracy magisterskiej ? Jeśli nie ten to może sugestie dotyczące innego tematu ? :)
Będę wdzięczny za Wasze opinie
Pozdrawiam!
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Temat jest świetny, bo do zrobienia. Literatury o znaczeniu zawodów jest dużo, o wpływie nieobecności lub zaangażowania w rodzinę mniej, ale też są (mam przedmiot stratyfikacja społeczna, to coś o tym wiem, a jeszcze uczy mnie nauczycielka, która napisała doktorat o dobieraniu się małżeństw według zawodów jako głównego wyznacznika statusu społecznego). Do tego masz dostęp do dużej grupy facetów, więc czego chcieć więcej?
A sytuacja tworzenia pracy dyplomowej zawsze wygląda dramatycznie, gdy zaczyna się pisanie od wejścia do biblioteki. Jak uczy jeden z moich nauczycieli - masz z niej natychmiast wyjść, bo niczego nie napiszesz. Chwilowo przestań czytać. Konceptualizacja na pierwszym miejscu! Konceptualizacja dokładniejsza, niż określenie tematu.
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
Awatar użytkownika
Damian_k_k
**
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 22, 2010 1:00 am

Post autor: Damian_k_k »

dzięki Xylomena, troche mnie podbudowałaś :)
a czy znasz może jakieś tytuły z literatury które mogły by mi być jeszcze pomocne w tej pracy ? Oprócz tych co wypisałem w 1 poście. Najpierw konceptualizacja powiadasz, ok zastosuje się.
Jozek

Post autor: Jozek »

Zaspokajanie tylko potrzeb materialnych, zaniedbanie psycho-psychicznych potrzeb dziecka, czy pogoń za pieniądzem jest najgorsza, bo rodzi pracoholizm i inne patologie, przy których dziecko popada we wszelakie toksykomanie lub inne nałogi i samo się wychowuje (mało się z nim rozmawia). Dzieci mają wtedy słabe wzorce (Internet lub telewizja) np. patologiczna grupa socjalizacyjna lub idzie ono w subkultury, gry komputerowe, filmy z przemocą lub w agresywną muzykę.
Zamiast pracować 8 godzin z wolnymi sobotami, ludzie robią na odwrót - to pogrąża życie rodzinne, wychowanie i rozwój rodziny.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Literatura wprost o własnym temacie, to nawet niewskazane.
Poniżej literatura jest pogrupowana w swoiste zagadnienia.
O tym co się dzieje z rodzinami w kontekście pracy, pogoni za pracą (migracje) jest wszędzie po trochu. No może nie wszędzie, ale wkleiłam wszystko.

1-2. Ruchliwość społeczna: podstawowe pojęcia, funkcje ruchliwości społecznej, pojęcia homogamii i heterogamii, homogamia małżeństw.

Henryk Domański, 2004. Struktura społeczna. Scholar str. 194-201

Henryk Domański, Bogdan W. Mach, Dariusz Przybysz, 2008.Pochodzenie społeczne-wykształcenie-zawód: ruchliwość społeczna w Polsce latach 1982-2006. Henryk Domański (red.),. Zmiany stratyfikacji społecznej w Polsce. IFiS PAN. str. 97-132

Grażyna Kacprowicz, Małżeństwa a struktura społeczna w Polsce.1989. str. VII-XII, 52-83.


3. Alokacja merytokratyczna: problem efektywności i sprawiedliwości.
Stuart White, 2008. Równość. Sic! Rozdział. Merytokracja str. 75-106

Henryk Domański, 2008. fragmenty rozdziału Merytokracja w zasadach dystrybucji wynagrodzeń .w: Henryk Domański (red.), Zmiany stratyfikacji społecznej w Polsce. IFiSPAN; str.159-164, 177-179.

4. Sytuacja pracy i jej konsekwencje

Melvin L.Kohn, Carmi Schooler.1986. Praca a osobowość. Studum współzależności. PWN, str. 27-43.

Kazimierz M. Słomczyński, Melvin L.Kohn,1988. Sytuacja pracy i jej psychologiczne konsekwencje. Ossolineum. str.12-19, 137-146, 177-191

5. Nierówności społeczne: nierówności ekonomiczne, ubóstwo i wykluczenie społeczne

Elżbieta Tarkowska, 2007. Ubóstwo i wykluczenie społeczne [w] Jacek Wasilewski (red.) Współczesne społeczeństwo polskie: dynamika zmian. Scholar. Str. 319-360.

Ruth Lister. 2007. Bieda. Sic!. Roz.VI.Bieda a sprawstwo. Str. 158-193.

6. Płeć jako element zróżnicowania społecznego i determinacji pozycji społecznej

Henryk Domański, Zadowolony niewolnik idzie do pracy.1999. IFiS PAN. rozdz.II, aneks

Harriet Bradly, Płeć.2008.Sic!. str. 109-129, 162-165, 193-200.

7. Nierówności społeczne: konsekwencje psychologiczne i zachowania polityczne; nowe psychologiczne wymiary nierówności społecznych.

Henryk Domański,2004. O ruchliwości społecznej w Polsce. IFiS PAN.str. 103-132

Dariusz Przybysz. 2008, fragmenty rozdziału Pozycja społeczno-zawodowa a zachowania wyborcze Polaków: Henryk Domański(red.), Zmiany stratyfikacji społecznej w Polsce. IFiSPAN; str.211-226, 242-245.

Maciej Gdula, Przemysław Sadura. 2008. Wpływ pochodzenia społecznego i wykształcenia mieszkańców Warszawy na stosunek do używania roweru. Raport z badań.

8-9. Nierówności społeczne w Polsce: główne wymiary nierówności, beneficjenci i przegrani procesu zmian systemowych, spory wokół klasy średniej w Polsce

Kazimierz M. Słomczyński i Krystyna Janicka, 2005. "Pęknięta struktura społeczeństwa polskiego" [w:] Maria Jarosz (red.) Polska, ale jaka? Warszawa, Oficyna Naukowa.

Leszek Gilejko, Przegrana większość. Robotnicy i chłopi” [w] Maria Jarosz (red.) Polska, ale jaka? Warszawa, Oficyna Naukowa, str.185-210.

Juliusz Gardawski, 2008. Degradacja i wykluczenie klasy pracowniczej”. W: Maria Jarosz(red.) Wykluczeni. PANISP Warszawa, str.69-93.

Ewa Narkiewicz-Niedbalec,2007. Kariery w rolnictwie uwieńczone sukcesem [w] Kazimierz M. Słomczyński (red.) Kariera i Sukces, Zielona Góra, str.77-105.

Henryk Domański, Społeczeństwa klasy średniej, 1994.IFiS PAN, rozdz.1, rozdz.2 str. 55-62.

Jerzy Leszkowicz-Baczyński, 2008. Klasa średnia w Polsce? Uniwersytet Zielonogórski. Roz. 5.2, 5.3, str. 90-103


10. Ewolucja struktury społecznej i nierówności społecznych: nowe tendencje

Ulrich Beck, 2002 Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności. Scholar rozdz. III str.116-132; rozdz. VI str..206-224

Stuart White, 2008. Równość. Sic! Rozdział Przyszłość równości str. 188-211
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
Jozek

Post autor: Jozek »

Takie czasy pierdolnięte mamy! Nie wszyscy rodziny pozakładają i wiele ludzi dzieci nie będzie miało! Laski chcą tylko pieniędzy i rodzenia dzieci! Cwaniaczka dla cwaniaka, frajerka dla frajera, a karlica dla karła!
ODPOWIEDZ