METODA KULI ŚNIEGOWEJ

Czyli nauka badająca funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa (subdyscypliny i specjalizacje)

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asdoloud
**
Posty: 2
Rejestracja: sob cze 08, 2013 2:00 am

METODA KULI ŚNIEGOWEJ

Post autor: asdoloud »

Hej, czy ktoś orientuje się co oznacza Reprezentacja -metodą kuli śniegowej ?
Awatar użytkownika
koziolek
****
Posty: 156
Rejestracja: sob paź 25, 2008 2:00 am

Post autor: koziolek »

nie podam definicji (nie mam książek odpowiednich pod ręką) tylko jakieś luźne skojarzenia z zajęć. Metoda kuli śniegowej - stosuje się ją w sytuacji gdy np. jakieś założenie badania zawodzi (np. w raporcie o stanie Bezrobocia w gminie X - bezrobotni nie wypełnili ankiet). Metoda kuli śniegowej polega na tym, że wśród znajomych, przyjaciół, rodziny (i znajomych-znajomych) wyszukuje się osoby o określonej cesze (charakteryzujących się szukaną cechą) i dokonuje określonego badania np. wywiad. Czyli generalnie sami docieramy do określonej próby, która niestety może (jest bardzo duże prawdopodobieństwo) być niereprezentatywna.
Awatar użytkownika
hipolitkwiatkowski
**
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 2:00 am

Post autor: hipolitkwiatkowski »

Kurcze, ale to ciekawe. Pierwszy raz dzięki Wam o tym usłyszałem
Awatar użytkownika
michal1987
**
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 18, 2013 1:00 am

Post autor: michal1987 »

koziolek pisze:nie podam definicji (nie mam książek odpowiednich pod ręką) tylko jakieś luźne skojarzenia z zajęć. Metoda kuli śniegowej - stosuje się ją w sytuacji gdy np. jakieś założenie badania zawodzi (np. w raporcie o stanie Bezrobocia w gminie X - bezrobotni nie wypełnili ankiet). Metoda kuli śniegowej polega na tym, że wśród znajomych, przyjaciół, rodziny (i znajomych-znajomych) wyszukuje się osoby o określonej cesze (charakteryzujących się szukaną cechą) i dokonuje określonego badania np. wywiad. Czyli generalnie sami docieramy do określonej próby, która niestety może (jest bardzo duże prawdopodobieństwo) być niereprezentatywna.
Nie do końca. Metodę kuli śnieżnej, stosuje się, kiedy dostęp do danej grupy jest z pewnych względów utrudniony - niektóre subkultury, grupy dewiacyjne, gangi, itp. Polega ona na tym, że uzyskujemy dostęp do kilku członków tej populacji, a oni dają nam kontakt\umawiają nas z innymi. Siłą rzeczy, najczęściej stosuje się tę metodę przy badaniach jakościowych.
Awatar użytkownika
danielgrzegorzek
**
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2017 1:00 am

Post autor: danielgrzegorzek »

Ta metoda doboru próby pozwala znacznie przyśpieszyć proces rekrutacji respondentów do badania. Ma jednak zarówno swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim niebezpieczeństwo polega na tym, iż badania grupa będzie zbyt homogeniczna, czyli posiadająca bardzo zbliżone cechy, co sprawi, że pozyskany materiał badawczy nie okaże się w wystarczającym stopniu obiektywny.
Pomoc statystyczna dla studentów i doktorantów. Odwiedź nas portal i poszerzaj wiedzę z zakresu statystyki.

statystyka.az.pl
ODPOWIEDZ