Socjologia a nauka..

Czyli nauka badająca funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa (subdyscypliny i specjalizacje)

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lilly92
**
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 08, 2013 2:00 am

Socjologia a nauka..

Post autor: lilly92 »

Witam:) Uważam,że socjologia jest nauką, ponieważ bada relacje jakie zachodzą między ludźmi oraz reguły wspólnego życia. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć czy od zawsze socjologia jest nauką i jeżeli nie to jak kiedyś ją określano?
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Jeśli nauką jest to, co "bada relacje jakie zachodzą między ludźmi oraz reguły wspólnego życia", to fizyka, chemia itd. naukami nie są. Jak powiesz jakiemuś fizykowi, że jego dziedzina nie jest nauką, to może dojść do rękoczynów. Aby ustrzec się obrażeń ciała, powinnaś przestać głosić takie herezje.
Awatar użytkownika
kowalskil
**
Posty: 14
Rejestracja: wt paź 08, 2013 2:00 am

Re: Socjologia a nauka..

Post autor: kowalskil »

lilly92 pisze:Witam:) Uważam,że socjologia jest nauką, ponieważ bada relacje jakie zachodzą między ludźmi oraz reguły wspólnego życia. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć czy od zawsze socjologia jest nauką i jeżeli nie to jak kiedyś ją określano?
Socjologia jest nauka bo posluguje sie naukowymi sposobami uzasadnien swoich twierden. Zajmowanie sie "relacjami zachodzacymi pomiedzy ludzmi" odroznia socjologie od innych nauk, takich jak fizyka lub biologia.

Teologia, natomiast nie jest nauka; twierdzenia teologow nie sa uzasadniane na podstawie badan laboratoryjnych, sa one uzasadniane na podstawie wiary w to co opisuja swiete ksegi. Oto link do mojego artykulu na ten temat:

http://pages.csam.montclair.edu/~kowals ... zm123.html

Ludwik, stary dziad
BartlomiejBerbec
**
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 20, 2014 1:00 am

Post autor: BartlomiejBerbec »

Socjologia rozwinęła własną teorię, metodologię, język oraz wewnętrzne spory - jest jednakże spójna i precyzyjna, jest nauką :wink:
ODPOWIEDZ