Analfabetyzm finansowy - komunikacja społeczna (media)

Czyli nauka badająca funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa (subdyscypliny i specjalizacje)

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emisariusz
**
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 05, 2013 1:00 am

Analfabetyzm finansowy - komunikacja społeczna (media)

Post autor: Emisariusz »

Witam,

W tytule jest zarys mojego tematu pracy magisterskiej. Koniecznie chciałem zaczepić go o jakąś formę ekonomii ponieważ na co dzień pracuję wokół rynków finansowych :) tak więc wymyśliłem właśnie temat o analfabetyzmie finansowym Polaków.

Jaki jest mój problem ? otóż poszukuję literatury do niego :) generalnie chciałbym po pierwsze opisać problem samego a. fin. i jego skutków "na co dzień" czyli braku zaangażowania w inwestowanie, strachu przed wszystkim co związane z ekonomią etc. Drugim etapem jest przejście do mediów w Polsce ( to jest łatwiejsze zadanie ) czyli opisać jak media komunikują o gospodarce, czy jest to przystępne dla "zwykłego" Polaka, jakie są podziały na te media w jaki sposób przedstawiają te informacje.

Kwestia, że nie mam zielonego pojęcia jakiej książki socjologicznej użyć jako "podstawy", ze strony ekonomicznej mam już jakąś koncepcję.

Z góry dziękuje za propozycje :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Dość jednostronne podejście do tematu. Analfabetyzm finansowy objawia się nie tylko tym, że ludzie boją się "inwestować", ale także tym, że inwestują zbyt pochopnie (i bez strachu). Gdyby analfabetyzm fin. objawiał się tak jak piszesz, to by nie doszło do afery Amber Gold, bo nie miałby kto inwestować.

Nie podoba mi się także takie podejście: "nie inwestujesz? to jesteś analfabetą, co się boi i nie rozumie ekonomii!".
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Może przyda się ta pozycja:

"Socjologia gospodarki"
Juliusz Gardawski, Leszek Gilejko, Jacenty Siewierski, Rafał Towalski

http://www.ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=883


Obrazek
Awatar użytkownika
Emisariusz
**
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 05, 2013 1:00 am

Post autor: Emisariusz »

Napisałem dosyć skrótowo bo to nie jest sednem tematu (czyli szukania literatury). Nie mam zamiaru podchodzić z takim podejściem jaki opisałeś. Chodziło mi o lekki zarys tematu, aby ułatwić ewentualną pomoc ze wskazaniem literatury dlatego dopisałem "etc". Brak wiedzy na temat zagadnień finansowych jest jednym z czynników dlaczego wiele osób obawia się inwestować, odkładać prywatnie na emeryturę, nie korzysta z usług bankowych, chowa pieniądze w "skarpetę", czy chociażby ma problem z podstawowymi pojęciami takimi jak inflacja, PKB. Właśnie ten poziom wiedzy mam zamiar opisać a także jego skutki.

Przykład Amber Gold, który podałeś jest bardzo dobry ponieważ pokazuje jak łatwo można oszukać znaczną ilość osób na "gwarantowany" zysk. Jeżeli jeszcze masz jakieś wątpliwości mogę jeszcze rozwinąć wypowiedź tylko nadal sednem tego tematu jest próba odnalezienia pomocnej literatury :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Emisariusz
**
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 05, 2013 1:00 am

Post autor: Emisariusz »

Bardzo dziękuje ciekawa pozycja :) na pewno z niej skorzystam, a jeszcze się zastanawiałem czy można odnieść się w jakiś sposób do klasyków ? Praca nie musi być jedynie na temat Polski, może również zahaczyć szersze grono
Awatar użytkownika
Emisariusz
**
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 05, 2013 1:00 am

Post autor: Emisariusz »

Kurczę szkoda, że nie można edytować odpowiedzi. Przeczytałem sobie cały spis treści widzę, że tam odnajdę także klasykę :)
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Polecam pismo "Optimum", aczkolwiek poniższego artykułu nie czytałem:

Szafrańska, Monika, "Wiedza i umiejętności finansowe mieszkańców obszarów wiejskich w Polsce", Optimum. - 2009, nr 2, s. 213-221
BartlomiejBerbec
**
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 20, 2014 1:00 am

Post autor: BartlomiejBerbec »

"Psychologia ekonoiczna" Tadeusza Tyszki to rewelacyjna, interdyscyplinarna pozycja - powinna pomóc.

http://www.empik.com/psychologia-ekonom ... ,ksiazka-p[/b]
BartlomiejBerbec
**
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 20, 2014 1:00 am

Post autor: BartlomiejBerbec »

ODPOWIEDZ