Celibat

Czyli nauka badająca funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa (subdyscypliny i specjalizacje)

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ

Czy Celibat w Kościele Katolickim powinien zostać zniesiony?

Tak
1
50%
Nie mam znadania
0
Brak głosów
Nie
1
50%
 
Liczba głosów: 2
przemyslawzajac
**
Posty: 20
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 2:00 am

Celibat

Post autor: przemyslawzajac »

Celibat (łac. caelebs - bez żony, samotny): forma życia polegająca na dobrowolnym zrezygnowaniu z wchodzenia w związek małżeński. Praktykowany jest w wielu religiach, m.in. u kapłanów i zakonników oraz mnichów niektórych Kościołów chrześcijańskich i buddyzmu.

Czy jest dobry? Jakie niesie złe i dobre skutki w życiu wspólnot religijnych? Czy powinien być zniesiony? Dlaczego?

Proponuję dziś dyskusję na ten temat. Mam nadzieję, że ten dział forum zacznie się rozwijać.
<div>Przemysław A.P. Zając</div>
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Po co znosić coś co, jak sam zauważyłeś, jest dobrowolne? Jedni palą papierosy, inni jedzą w pośpiechu i o nieregularnych porach (ryzykując pojawienie się wrzodów żołądka), a jeszcze inni działają przeciw naturze i hamują swój popęd seksualny. Wszystko to jest niezdrowe, ale niech każdy robi ze swoim ciałem co chce.
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Socjologia nie zajmuje się (przynajmniej jawnie) wartościowanie. Dobre czy złe to pojęcia względne w socjologii. Coś może mieć najwyżej pozytywny lub negatywny wpływ na społeczeństwo. Z tego co wiem celibat nigdy nie stanowił problemu społecznego. Jaki więc stanowi problem? To jest jakaś anomalia, tj. źle opisano to zjawisko w teorii?
przemyslawzajac
**
Posty: 20
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 2:00 am

Post autor: przemyslawzajac »

Ja nie do końca nie zgodzę się z stwierdzeniem, że celibat jest "wbrew naturze". Natura ludzka może być różna... są w niej - nazwijmy to - momenty, gdzie aseksualizm jest czymś normalnym.

Nie da się ukryć, że w społeczeństwie (każdym) są osoby, które nie mają takiego czy innego popędu. Czy to je dyskwalifikuje? Czy takie osoby są pozbawione człowieczeństwa?
<div>Przemysław A.P. Zając</div>
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

1. Natura, i "natura ludzka" to nie to samo. Co to w ogóle jest "natura ludzka"? Jest jakaś definicja tego?

2. Zgadza się. Są momenty gdy aseksualizm jest naturalny. Przed dojrzewaniem człowiek na ogół nie ma potrzeb seksualnych. Wraz z wiekiem popęd się obniża. Zapewne popęd seksualny staruszka jest inny niż młodzieńca. Jednak pomiędzy dzieciństwem a wiekiem starczym jest szmat czasu.

3. Zgadza się. Są osoby aseksualne, ale o ile dobrze pamiętam jest to niewielki procencik społeczeństwa. Znasz jakieś badania, z których wynika ile duchownych nie odczuwa popędu seksualnego do nikogo?

4. Kto mówi o braku człowieczeństwa? Albo jakiejkolwiek dyskwalifikacji? Czy ja odbieram człowieczeństwo palaczom papierosów? Napisałem tylko, że jest to niezdrowe.
Awatar użytkownika
Jack2
**
Posty: 3
Rejestracja: sob gru 01, 2012 1:00 am
Lokalizacja: UK-Polska
Kontakt:

Post autor: Jack2 »

Ja nie do końca nie zgodzę się z stwierdzeniem, że celibat jest "wbrew naturze". Natura ludzka może być różna... są w niej - nazwijmy to - momenty, gdzie aseksualizm jest czymś normalnym.
Krotko mowiac, aseksualizm to brak zainteresowania kontaktem fizycznym z inna osoba, a celibat to represjonowanie popedu seksualnego.
Represjonowanie to jak zamiatanie smieci pod dywan - staja sie niewidoczne ale tak naprawde nigdy nie zostaly usuniete z pokoju.
przemyslawzajac
**
Posty: 20
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 2:00 am

Post autor: przemyslawzajac »

A czy, jeśli ktoś się świadomie na to godzi... to coś złego?
<div>Przemysław A.P. Zając</div>
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Ależ oczywiście, że nie ma w tym nic złego. Jest to, co prawda niezdrowe, jak palenie papierosów, czy jedzenie fastfood'ów, ale niech ludzie robią ze swoim ciałem i zdrowiem co chcą.
przemyslawzajac
**
Posty: 20
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 2:00 am

Post autor: przemyslawzajac »

Aż tak tego bym nie porównywał. Życie w wstrzemięźliwości nie musi od razu oznaczać, że ktoś robi coś złego swojemu ciało. Seksualność jest ważną sferą życia człowieka. Ale nie najważniejszą. :-)
<div>Przemysław A.P. Zając</div>
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Gdyby KK zniósł celibat, to w sumie powinieneś się z tego cieszyć. Jako osoba zainteresowana socjologią rodziny oraz socjologią religii mógłbyś badać zjawisko rodzin zakładanych przez księży :grin:
przemyslawzajac
**
Posty: 20
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 2:00 am

Post autor: przemyslawzajac »

To prawda. Jednak w obecnych czasach polityka KK jest nieugięta i prędzej sam urodzę niż KK to zmieni.
<div>Przemysław A.P. Zając</div>
ODPOWIEDZ