Socjologia sportu/boksu

Czyli nauka badająca funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa (subdyscypliny i specjalizacje)

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ImpulsywnyKamil
**
Posty: 21
Rejestracja: pn maja 28, 2012 2:00 am

Socjologia sportu/boksu

Post autor: ImpulsywnyKamil »

Witam. Od pewnego czasu jestem ofiarą niesłabnącej fascynacji pięściarstwem. Czy znacie może jakieś artykuły dotyczące psychologicznych/socjologicznych aspektów sztuk walki, a boksu zwłaszcza? Szperałem nieco po zasobach bibliotecznych ale nie znalazłem nic ciekawego poza typowymi opracowaniami sportowymi tj. metodologią treningu itp.
Będę wdzięczny jeśli coś polecicie.

Korzystając z okazji zapraszam do śledzenia profilu na FB, gdzie będę umieszczał ciekawe znaleziska bokserskie ( i nie tylko ) : http://www.facebook.com/MalopolskiZwiazekBokserski

Listę dotychczas poznanych książek zamieściłem tutaj: http://www.mzb.org.pl/czym-jest-boks/bi ... a-boksera/

Zdaję sobie sprawę, że spora część osób patrzy na boks jako wyjątkowo agresywne i krwawe zmagania dwóch straceńców. Ja już dawno, dzięki różnorodnym doświadczeniom zmieniłem zdaniem i zachęcam również Was do zagłębienia się w temat. Fascynująca dziedzina.

Posłużę się cytatem ojca polskiego boksu Wiktora Junoszy Dąbrowskiego, który w latach dwudziestych pisał:

"W walce bokserskiej zmagają się nie tylko dwa ciała fizyczne, lecz dwie wole i dwa intelekty. Zwycięża ten, kto nie tylko silniej bije, lecz i lepiej cios kieruje, potrafi lepiej przezwyciężać zmęczenie i ból, przezwyciężać słabość własną i siłę przeciwnika, kto potrafi lepiej chcieć zwyciężyć, a więc zużyje całą swą energię, wykaże więcej spokoju, zimnej krwi, panowania nad sobą, inicjatywy, szybkości decyzji, cierpliwości i wytrwałości, stoicyzmu, heroizmu, a razem z tym potrafi prędzej i lepiej widzieć, wnioskować, myśleć.
Człowiek, który potrafi się uśmiechać po otrzymaniu bolesnego swingu, nie da się złamać i tym ciosem, który mu wymierzy los. Powalony w walce życiowej, wstanie tak samo, jakby stawał na ringu, i będzie dalej walczyć do końca.
Zarzut brutalności w boksie jest niesłusznym. Boks jest i powinien zawsze pozostać walką lojalną i szlachetną, pozbawioną nienawiści i gniewu. Lecz jest i powinien być ostrym i męskim. Energia i brutalność nie są pojęciami równoznacznymi…

Brutalny może się wydawać boks tylko tym, których odstrasza wszelki objaw energii, tym apatycznym i bezwolnym, którzy pod maską subtelności i wyrafinowania ukrywają pospolite mazgajstwo. Walka w ringu, ujęta ściśle w ramy przepisów regulaminu i kurtuazji, nie będzie nigdy chamskim obijaniem się wzajemnie, lecz zmaganiem dwóch silnych ludzi, nie umiejących ustąpić zanim nie zostały wykorzystane wszystkie zasoby sił fizycznych i moralnych. "

pozdrawiam
Awatar użytkownika
sammy_gold
**
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 19, 2012 2:00 am

Post autor: sammy_gold »

Witaj,
tak ogólnie to jest trochę rzeczy z samej socjologii sportu, np.:
Heinemann K., 1989, Wprowadzenie do socjologii sportu. Warszawa. COM SNP
Krawczyk Z., 1995, Socjologia kultury fizycznej. Warszawa. AWF.
Lipiec J., 1988., Kalokagatia. Szkice z filozofii sportu, PWN. Warszawa-Kraków.
Lipiec J., (red.), 1994, Logos i etos polskiego olimpizmu. Kraków.
Krawczyk Z., 2000, Sport w zmieniającym się społeczeństwie, AWF, Warszawa.
Gwóźdź A., (red), 2003, Media-Eros-Przemoc. Sport w czasach podkultury. Kraków. Universitas.
Coakley J.J., 1998, Sport i Society. Issues and Controversies. Mc Graw Hill.


Wydaje mi się też, że na pewno znajdziesz coś odnośnie samych sztuk walki, jeśli pogrzebiesz. Proponuję przekopać się przez Studia Socjologiczne i Kulturę i Społeczeństwo.



pozdrawiam
Jozek

Post autor: Jozek »

Boks uszkadza zdrowie, psychikê, osobowo¶æ, mózg i powoduje choroby!
Awatar użytkownika
ImpulsywnyKamil
**
Posty: 21
Rejestracja: pn maja 28, 2012 2:00 am

Post autor: ImpulsywnyKamil »

Możesz podać jakiś przykład tych poszczególnych uszkodzeń? :)
Socjolog i bazuje na stereotypach. Ech.. nieładnie 8O
ODPOWIEDZ