Przywitanie i prośba o wyjaśnienie zjawiska

miejsce gdzie się przywitasz, poznasz innych użytkowników i regulamin forum.

Moderator: EnOKa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mozo64
*
Posty: 1
Rejestracja: wt lut 04, 2014 1:00 am

Przywitanie i prośba o wyjaśnienie zjawiska

Post autor: mozo64 »

Witam wszystkich serdecznie :)

Mam prośbę o pomoc. Od razu zaznaczę, że nie jestem socjologiem, ale "los" mnie rzucił do branży, w której wiedza z zakresu socjologii jest czasem potrzebna.

Czy ktoś z Państwa potrafiłby wyjaśnić spadek odsetka absolwentów informatyki w latach 2005-2011 w UE i w Polsce (od 2006 roku). Brałem pod uwagę rożne przyczyny dla naszego kraju, ale nic nie zgadza mi się czasowo:
1) nowa matura - od roku 2005, a więc za późno, żeby wpłynęła na zjawisko
2) obowiązkowa matematyka od 2008 roku na maturze - założenie jest, że obniżył się poziom matury podstawowej z matematyki, więc uczelnie przestały przyjmować na informatykę osoby tylko z podstawową - ale ponownie zbyt późno
3) kończenie studiów bez zdania pracy dyplomowej / magisterskiej, ze względu na atrakcyjne oferty pracy (motywacja zarobku przeważa nad chęcią "papierka", skoro ma się już pracę, tym bardziej, że studia są trudne) - jedynie fragmentaryczne dane potw. tę hipotezę
4) kierunki zamawiane od 2009/10 roku - stosunkowo dużo idzie na te kierunki ze względu na stypendium, mimo braku przygotowania - ale ponownie za późno, poza tym raczej wskazuje na odwrócenie trendu, które już od 2012 roku obserwujemy
5) system boloński od 2005 roku - znów za późno, poza tym łatwiej ukończyć studia 3 letnie, niż 5 letnie - liczba absolwentów powinna rosnąć, na odsetek nie powinno mieć wpływu
6) Informatykę częściej studiują mężczyźni (to raczej kierunek poszukiwań)
7) chwilowe mody na kierunki - ale to jest wyjaśnienie typu tautologia, zresztą nie wiem, jak się kształtują takie mody
Na koniec - trend w Polsce wpisuje się w trend ogólnoeuropejski, a wiec przyczyny w ogóle może nie szukać w Polsce
Podejrzewam, że pomijam coś oczywistego. Z góry dziękuję za pomoc. w Załączeniu wykres:

Wykres 3. Odsetek absolwentów kierunków informatycznych
w ogólnej liczbie osób kończących studia wyższe w krajach UE-27 oraz w Polsce w latach 2001-2011 (%)
wykres.jpg
wykres.jpg (45.68 KiB) Przejrzano 3742 razy
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

ja stawiam na coraz niższy poziom intelektu u studentów, gorsza nauka na niższym poziomie edukacji (w rezultacie pogoń za łatwiejszymi "humanistycznymi" studiami)
ODPOWIEDZ