Socjologia UJ czy AGH ? - Ważne !

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ

Gdzie jest lepsza socjologia ?

UJ
0
Brak głosów
AGH
1
100%
 
Liczba głosów: 1
Awatar użytkownika
mikadonia
**
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:00 am

Socjologia UJ czy AGH ? - Ważne !

Post autor: mikadonia »

Witam !
W tym roku wybieram się na socjologie. Z racji tego, że mieszkam w Krakowie do wyboru mam UJ i AGH. Czytałam różne opinie na forum odnośnie tego kierunku na tych krakowskich uczelniach, ale zdania są podzielone. Czytałam, że na AGH socjologia jest bardziej ukierunkowana na informatykę i ekonomie, a na UJ jest trudniej.
Chciałabym wiedzieć , którą uczelnie wybrać, po której będę mogła zdobyć lepszą prace .
Z góry dziękuje za odp.
ps. Mam mało czasu do zastanowienia
:grin:
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

To ma i tak nie wiele znaczenia. Będziesz i tak jednym z miliona absolwentów studiów socjologicznych.

A skoro nie wiesz co wybrać teraz, to co Ci wniesie opinia osób trzecich? skoro Ty nawet zapewne nie wiesz czym jest socjologia i czego będą Cię tam uczyć.
Awatar użytkownika
mikadonia
**
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:00 am

Post autor: mikadonia »

ważna może być opinia osób które miały styczność z tymi uczelniami. Chciałabym się dowiedzieć na której uczelni lepiej przygotowują, dają lepsze praktyki ( bo to ważne ) , uczą ciekawszych, przydatniejszych rzeczy.
Nie rozumiem dlaczego zakładasz z góry, że nie wiem co to socjologia ? Nie będę tutaj udowadniać czy wiem czy też nie, bo i tak pewnie zostałoby mi zarzucone, że wklejam informacje, dopiero co przeczytane, z internetu na temat socjologi.
Mogę Ci napisać, że czytałam rozkład zajęć tego kierunku na obu uczelniach. AGH wydaje mi się sensowniejszy, ale czy nie lepiej studiować kierunek humanistyczny, na uczelni z tradycjami, która zawsze posiadała kierunki humanistyczne? Czy lepiej iść na AGH gdzie socjologia jest w miarę świeżym kierunkiem jednym z dwóch humanistycznych, ale mająca dobre opinie i nagrodę od tygodnika "polityka" .
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Twoja końcowa wypowiedź - tłumaczy dlaczego miałem ochotę pojechać Ci po tzw. "rajtuzach".


1. AGH wydaje mi się sensowniejszy - pierwsza oznaka Twojego już zdecydowania i argument za tym, że pytanie Twoje jest bezpodstawne, jedynie chcesz się upewnić, że dobrze wybrałaś - ale to tak samo jak szukać w internecie potwierdzenia choroby.

2. ale czy nie lepiej studiować kierunek humanistyczny, na uczelni z tradycjami, która zawsze posiadała kierunki humanistyczne? - Po co? skoro już stwierdziłaś, że ww. kierunek jest sensowniejszy? Bo Kopernik 520 lat temu studiował?

3. Czy lepiej iść na AGH gdzie socjologia jest w miarę świeżym kierunkiem jednym z dwóch humanistycznych, ale mająca dobre opinie i nagrodę od tygodnika "polityka" - kolejny raz potwierdziłaś swój wybór, więc po co pytasz?

W rezultacie jest tak, że nie uzyskasz i tak opinii obiektywnej, gdyż każdy jest inny, inaczej widzi studia i to co mają zaoferować, inny mają stosunek do miasta, uczelni itd. a przede wszystkim - Ty jesteś zupełnie inną osobą z inni zupełnie priorytetami, potrzebami, aspiracjami, zdolnościami i w efekcie nic a nic Ci nie da opinia innych osób.

PS: I tak na końcu zostaniesz jednym z miliona absolwentów socjologii - i Twój wybór uczelni będzie miał tutaj marginalne znaczenie. Dlaczego? bo i tak wszystko w rezultacie będzie sprowadzało się do tego - CO TY BĘDZIESZ ROBIŁA W TRAKCIE STUDIÓW. To nie liceum, że daje wycieczki, jesteś studentem - wolnym człowiekiem, który sam się uczy i sam kombinuje jak skorzystać z tego co daje mu nie kierunek, nie uczelnia a to na ile potrafi skorzystać z tego co robią inni studenci i organizacje na innych uczelniach w PL i poza jej granicami.

Amen

A... i o socjologii póki jej nie studiujesz, nie wiesz czym jest, czym się zajmuje itd. No poza ogólnymi stwierdzeniami "nauka o społeczeństwie, grupach społecznych etc..." Wraz z każdym nowym tematem, odkrywa Ci się kolejny element tego, czym się właściwie socjologia zajmuje, co to jest socjologia, jakie miała, ma założenia teoretyczne, praktyczne, metodologiczne - a jak jest w rzeczywistości.

Po to są studia, by właśnie dowiedzieć się tego wszystkiego - więc nie pisz, że wiesz, bo w takim razie studia są Ci zbędne a tym samym Twoje pytanie :-)

I się nie obrażaj, po prostu zniechęcam do socjologii... bo jest masę lepiej sprecyzowanych kierunków i bardziej określonych a zarazem bardziej praktycznych - dlatego może warto się jeszcze raz zastanowić?:)
Awatar użytkownika
mikadonia
**
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:00 am

Post autor: mikadonia »

Odniosłeś pewnie wrażenie, że jestem już zdecydowana na AGH bo podałam takie argumenty za tą uczelnią, ale nie sprzecyzowałam, że są to słowa osób z forum lub ze strony AGH. Wydała mi się sensowniejsza ponieważ tak ludzie się wypowiadali, ale wczoraj poradziłam się osoby nie anonimowej ( jak ludzie piszący na forum) lecz takiej, która faktycznie wie o czym mówi ( radziła UJ ) .
Zastanawiając się nad tym przez ostatnie 2 dni doszłam do wniosku, że idę na UJ. Czy będzie to dobry wybór? Pewnie będę mogła to stwierdzić dopiero gdy studia pomogą mi w pracy lub w jej znalezieniu.
Zgadzam się z tym, że każdy jest indywidualną osobą, ale miałam nadzieję, że może ktoś ma np. złe lub odwrotnie dobre doświadczenia z tym kierunkiem na UJ/AGH.
Twoją wypowiedź na temat tego, że nie wiem co to socjologia zrozumiałam trochę inaczej. W takim sensie, że jestem kolejną maturzystką , która idzie na losowe, byle jakie studia tylko po to żeby przedłużyć sobie młodość i żyć na rachunek rodziców. Tak w każdym bądź razie nie jest.
Nie polecasz socjologi? Dlaczego? Oczywiście, że jest masa lepiej sprecyzowanych kierunków, ale nie każdy ma możliwość studiować medycynę lub prawo :) .
Ja osobiście interesuję się psychologią i to ten kierunek był priorytetowy, ale niestety... nie będzie mi dane go studiować. Socjologia jest to pewna alternatywa, z której na szczęście jestem zadowolona bo wiem co mogę po tym robić i gdyby mi się udało byłabym szczęśliwa :).
Jak sam stwierdziłeś każdy jest innym człowiekiem jeden po prawie nie będzie mógł znaleźć pracy, a może ja po socjologi będę robiła to co mnie uszczęśliwi. Chce spróbować...
Ale dziękuje, że odpisałeś na moje pytanie :)
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

UJ cieszy się dobrą opinią i dyplom ma większą wartość, jednak panuje tam bałagan, którego nie ma na AGH, więc jeżeli ci zależy na spokoju i porządku to wybierz AGH, kadra wykładowców jest ta sama :wink:
Awatar użytkownika
malec
****
Posty: 162
Rejestracja: wt lut 20, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: malec »

UJ = bałagan, potwierdzam :) poza tym całkiem przyjemnie

PS.

Pozdrowienia dla starej gwardii :)
ODPOWIEDZ