Książki, które socjolog winien znać

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomaszzz
**
Posty: 13
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 2:00 am

Książki, które socjolog winien znać

Post autor: tomaszzz »

Chciałbym, żebyście zamieszczali tutaj książki, które są fundamentalne, takie które każdy młody socjolog powinien znać.

Z mojej strony zaleciłbym "Socjologię" Sztompki, którą w najbliższym czasie zamierzam przeczytać.

P.S, może odpowiedniejszym miejscem na ten temat byłby dział studia?
Vella
***
Posty: 56
Rejestracja: czw lis 04, 2010 1:00 am

Re: Książki, które socjolog winien znać

Post autor: Vella »

również tak uważam dlatego temat przenoszę do działu Studia :wink:
Małolata ?
jak Ci mało lata to se rozbujaj,
ja jestem młoda :D

My socjologowie, nie rozwiązujemy problemów lecz się nimi nudzimy. Gordon Allport
Awatar użytkownika
jcezarius
*
Posty: 1
Rejestracja: sob lis 20, 2010 1:00 am

Post autor: jcezarius »

Michel Maffesoli "Czas plemion" - książka nie jest łatwa jednak zawiera dość orginalne, i wg mnie w dużym stopniu prawdziwe, spojrzenie na budowę ówczesnych więzi społecznych w oparciu o kulturę postfiguratywną.
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Popieram ww. pozycję :) Jest co prawda trochę "spóźniona" w przykładach i w opisie jakiego dokonuje autor, ale to w wersji "ojczystej" autora wyszło z tego co pamiętam ok. 20 lat temu...


W mojej opinii inną książką, którą warto łyknąć to:
- Człowiek w teatrze życia codziennego - E. Goffman

Oraz dla PL socjologii
- Chłop polski w Europie i Ameryce: Thomas i Znaniecki (jeden z niewielu odcisków(i tak istotnych) jakie Polska odbiła w socjologii...)
Vella
***
Posty: 56
Rejestracja: czw lis 04, 2010 1:00 am

Post autor: Vella »

"Człowiek w teatrze życia codziennego": jak najbardziej wart przeczytania i może dużo wnieść do socjologicznego spojrzenia na grupę lub jednostkę. :wink:

Na pewno podręcznik " Socjologia" A. Giddens jest ważny
" Wstęp do socjologii" B. Szacka
" Socjologia" Z. Bauman
to typowe podręczniki

Z lektur luźniejszych polecam
" O sztuce słuchania" i " O sztuce miłości" Ericka Fromma :wink:
Małolata ?
jak Ci mało lata to se rozbujaj,
ja jestem młoda :D

My socjologowie, nie rozwiązujemy problemów lecz się nimi nudzimy. Gordon Allport
Awatar użytkownika
zcg
**
Posty: 4
Rejestracja: pt mar 04, 2011 1:00 am

Post autor: zcg »

Jak to jest z tymi podręcznikami Giddensa? Mam w domu taki gruby, zatytułowany po prostu "Socjologia", ale czytałem również w pdfie krótszy, również zatytułowany socjologia, ale opatrzony komentarzem "krótkie ale krytyczne coś tam coś tam". Giddens koncentruje się w nim głównie na kwestii społeczeństwa industrialnego i kapitalistycznego.
Awatar użytkownika
ImpulsywnyKamil
**
Posty: 21
Rejestracja: pn maja 28, 2012 2:00 am

Post autor: ImpulsywnyKamil »

Polecam "Chryzantema i miecz" autorstwa Ruth Benedict, świetne, wręcz modelowe studium narodowościowe, w tym przypadku dot. Japonii. Mogę polecić również "Ukryty wymiar" E.T Halla, czy "Trzeci szympans" J. Diamonda, co nie jest stricte książką socjologiczną, ale uważam, że każdy socjolog powinien je znać. Nie są to książki kultowe, ale zdecydowanie warte poznania.
Z ostatnich lektur zwracam uwagę na publikację Kowalskiego i Falcmana pt. "Ideologie nauk społecznych - warianty interpretacyjne". Panowie zrobili kawał dobrej roboty. W zasadzie od początku dyscypliny kolejni myśliciele zachodzą w głowę, zadając sobie pytania, czym jest prawda, czy możliwa jest moralność bez społecznych kontekstów. Świetna lektura również ze względu na metodologiczny warsztat.
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Nie polecam socjologii jako takiej, chyba że podręczniki Sztompki. Polecam za to książki na temat metody socjologicznej, ewentualnie historię socjologii.
przemyslawzajac
**
Posty: 20
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 2:00 am

Post autor: przemyslawzajac »

Ja ze swojej dziedziny polecam książki Franciszka Adamskiego. Bardzo polecam książki na temat socjologii rodziny, małżeństwa.
<div>Przemysław A.P. Zając</div>
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

Wpisy niektórych osób są rozczarowujące.

@mc
Skoro interesujesz się metodami badawczymi, to zapewne przeczytałeś więcej książek w tym zakresie niż inni. Skoro interesujesz się tym nie od dziś, to można Ciebie uznać za osobę kompetentną. Poleć konkretny tytuł, zamiast pisać "Polecam za to książki na temat metody socjologicznej".

@zajac
Skoro interesujesz się socjologią rodziny i religii, to poleć konkretne tytuły.


Nie polecajcie całych działów socjologii, bo to nie ma sensu. W każdej subdyscyplinie można znaleźć lepsze i gorsze książki. Jak ktoś się specjalizuje w danej dziedzinie, to niech poleci te najwartościowsze pozycje, aby inni nie tracili czasu na te beznadziejne.
Awatar użytkownika
Shingao
****
Posty: 224
Rejestracja: wt mar 01, 2011 1:00 am

Post autor: Shingao »

@mc

Skoro już jesteśmy przy książkach. Znasz program "R"? Mam na swojej półce książką o tym programie, ale ciężko jest mi się do niej zabrać (Walesiak, Gatnar "Statystyczna analiza danych z wykorzystaniem programu R" PWN). Jest sens?
Awatar użytkownika
melcia
**
Posty: 4
Rejestracja: pt lut 07, 2014 1:00 am

Post autor: melcia »

Sztompka i Giddens sztandarowe
Awatar użytkownika
rumba
**
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 10, 2014 1:00 am
Lokalizacja: Dom Pomocy Społecznej w Warszawie

Post autor: rumba »

a propos, czy ktoś może chce te książki sprzedać? Chętnie kupię
BartlomiejBerbec
**
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 20, 2014 1:00 am

Post autor: BartlomiejBerbec »

Giovanni Sartori - Homo Videns
Jose Ortega y Gasset - Bunt mas
Benjamin Barber - Imperium strachu
Edmund Wnuk-Lipiñski - Socjologia ¿ycia publicznego
ODPOWIEDZ