Za takie projekty lubiê Google! - Nasi te¿ tak mog±?

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
vandererst

Za takie projekty lubiê Google! - Nasi te¿ tak mog±?

Post autor: vandererst »

Google wraz z magazynem Life opublikowa³o archiwum zdjêæ Life które zawiera ponad 2 miliony zdjêæ przedstawiaj±cych wydarzenia historyczne (w planach jest opublikowanie kolejnych 8 milionów zdjêæ). Du¿o z tych fotografii nie by³o nigdy dot±d dostêpnych w internecie.

Zdjêci z magazynu LIFE zawieraj± dodatkowe opisy z których mo¿emy siê dowiedzieæ co dane zdjêcie przedstawia (co czasem nie jest takie ³atwe do odgadniêcia) oraz w jakich latach by³o zrobione.

Przyznam, ¿e ogl±danie zdjêæ historycznych - gdzie czêsto mo¿na niemal "poczuæ" atmosferê tamtych lat, jest bardzo przyjemnym i wci±gaj±cym zajêciem. Sam nigdy nie mia³em rêki do robienia dobrych zdjêæ natomiast uwielbiam je ogl±daæ. W przypadku magazynu Life mamy natomiast do czynienia nie tylko z dobrym zdjêciami ale równie¿ przedstawiaj±cymi do¶æ spore fragmenty historii US oraz ¶wiata (wprawdzie tego ¶wiata jest chyba trochê mnie ni¿ samych stanów - ale czemu tu siê dziwiæ).

Ca³kiem mo¿liwe, ¿e Google na tego typu projektach zarabia swoje pieni±dze (ka¿de z zdjêæ z Life mo¿na kupiæ - do procesu zakupowego prowadzi specjalny link ze strony z opisem zdjêcia) i dziêki nim uatrakcyjnia swoj± ofertê - ma³o mnie jednak interesuj± komercyjne aspekty takich projektów które mimo wszystko (za darmo) dostarczaj± mo¿liwo¶æ obcowania z kultur± i histori±. Za takie rzeczy w³a¶nie lubiê Google!

Dominik Kaznowski pisa³ dzisiaj o tym, ¿e nasze rodzime portale maj± nieco problem ze swoj± wizj± i rol± jak± mog± pe³niæ. My¶lê (choæ wiem, ¿e jest to naiwne) i¿ oprócz szerzenia masowej pop kultury z Dod± i innymi tego typu gwiazdami na czele mog³y by one te¿ podejmowaæ siê nieco bardziej ambitnych projektów na których pewnie te¿ mo¿na zarobiæ (ale oczywi¶cie kosztowa³y by wiêcej wysi³ku).

Nie chcê tutaj w ¿adne sposób gloryfikowaæ Google, natomiast wydaje mi siê, ¿e w pewnym sensie rol± portali mo¿e byæ co¶ wiêcej ni¿ tylko zarabianie na reklamach, Nie chodzi o to aby kultura by³a teraz g³ówny elementem rozwoju portalu ale o to aby by³a ona dostrze¿ona podczas budowania wizji czy tez misji i aby sta³a siê ich malutkim elementem.

Oczywi¶cie nasze portale podejmuj± nieraz akcje które maj± niekomercyjnych charakter (i chwa³ im za to) czy te¿ cel inny ni¿ zarabianie pieniêdzy - wydaje mi siê jednak, ¿e mo¿na robiæ wiêcej i na prawdê nie koniecznie zupe³nie charytatywnie.

Ps. Zdjêcia z Life mo¿na znale¼æ tê¿ w wyszukiwarce Google Images - wystarczy dodaæ "source:life" do nazwy szukanego zdjêcia na przyk³ad "poland source:life"
¬ród³o: AntyWeb
Artyku³: tutaj
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Vandererst, pisz więcej, zamiast tyle cytować, bo serio piszesz ciekawie.
Napisz na przykład, czy autoryzowanie zdjęcia przez ogromnego właściciela jest dla Ciebie wystarczającym powodem do wiary w jego autentyczność (co do czasu, miejsca, postaci i pod każdym względem).
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
ODPOWIEDZ