Praca magisterska - Polacy leczą się u doktora Google :)

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justynaz
**
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 02, 2011 2:00 am

Praca magisterska - Polacy leczą się u doktora Google :)

Post autor: justynaz »

Cześć :)

wpadłam na pomysł by moją pracę magisterską pisać o coraz częstszej wśród Polaków tendencji by leczyć się samodzielnie przez internet. Wiąże się z tym spadem zaufania do instytucji szpitala, do lekarzy chodzimy coraz częsciej tylko po recepte


I tutaj pojawia się pytanie: jakie teorie byscie do tego dopasowali? Mi przychodzi do glowy spoleczenstwo informacyjne lub tez teoria Foucaul - Wiedza i wladza


Co do metod badawczych to myslalam o ankiecie wsrod internautów i analizie forow internetowych

Co o tym sadzicie?


Z gory dziekuje za sugestie i pomysly :)
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

A jaki to ma związek z Google? Nie lepiej przeprowadzić analizę wyszukiwania poszczególnych fraz w ramach Google?
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Awatar użytkownika
justynaz
**
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 02, 2011 2:00 am

Post autor: justynaz »

Tak nazwałam ponieważ znalazłam raport o tytule coś w stylu Polacy lecza sie u dr Google :) google jako internet w ogole :)
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

"google jako internet w ogóle" dobrze że Castells nie czyta naszego forum ;)
Awatar użytkownika
justynaz
**
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 02, 2011 2:00 am

Post autor: justynaz »

Zastosowalam skrot myslowy ;) czekam w dalszym ciagu na pomysly i rady :)
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

uważam, że Twój pomysł z ankietą jest lepszy niż analiza wyników google. Hasło przedmiotowe: zaufanie. Myślę, że temat jest świetny i zacznij od skonstruowania ankiety. Jak będziesz miała podstawowe pytania to do tego będziesz mogła zacząć opracowywać teorię. Tym samym najpierw ankieta a potem teoria. Analizę skonstruowałbym tak, że wyróżniłbym i porównałbym dwie kategorie respondentów, tych którzy mniej lub wcale nie posiłkują się google (skala rang) i tych co ufają google, a nawet bardziej niż lekarzom.

Nie zaplątuj się w teorię, najpierw narzędzie badawcze, potem dobry problem badawczy, hipotezy, wskaźniki (albo odwrotnie) a potem wstępne badania i teoria.
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

A może coś z mądrością zbiorową ? Spróbuj u Szpunar i Batorskiego
Awatar użytkownika
justynaz
**
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 02, 2011 2:00 am

Post autor: justynaz »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i porady :) A czy jakieś konkretne książki Szpunar i Batorskiego? Czy Waszym zdaniem ankieta jest tutaj wystarczająca? Nie powinnam dodatkowo przeanalizować forów lub stron odnośnie chorób :)?
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

Akurat mam Studia Socjologiczne 3/2007 :) i jest tu artykuł Marty Juzy o wiedzy eksperckiej i mądrości zbiorowej, to może tak na początek jeśli wybierzesz akurat ten kierunek ..
Nie pamiętam dokładnej zawartości więc polecam spis publikacji M.Szpunar:
http://www.magdalenaszpunar.com/publikacje
i D.Batorskiego: http://sna.pl/dbatorski/publikacje.html
Awatar użytkownika
justynaz
**
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 02, 2011 2:00 am

Post autor: justynaz »

Bardzo dziękuję :)
Awatar użytkownika
justynaz
**
Posty: 23
Rejestracja: pn maja 02, 2011 2:00 am

Post autor: justynaz »

A jeszcze co do metod badawczych - w internecie znalazłam dużo badań/ankiet na ten temat. Jeżeli sama też bym ją przeprowadziła to czy nie byłoby to dublowanie? Bo pewne pytania na pewno by się powtarzały i niemalże o identyczne kwestie chciałabym zapytać. Inne metody nie przychodzą mi do głowy... chyba, że wywiady z lekarzami (mój tato wykonuje ten zawód :) )

Dzięki za pomoc :)
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

W badaniach chodzi o to aby wnieść coś nowego, uzupełnić dotychczasowe rezultaty, bądź udowodnić ich nieprawdziwość.. Tyle..Przejrzyj o co pytano, poszukaj luk w wiedzy, zakwestionuj wyniki...itd Ale się nie powtarzaj.. bo po co ?
ODPOWIEDZ