Konf. PRZESTRZENIE KULTURY KOMIKSOWEJ

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Konf. PRZESTRZENIE KULTURY KOMIKSOWEJ

Post autor: FrancisBegbie »

PRZESTRZENIE KULTURY KOMIKSOWEJ

Celem konferencji jest prezentacja szerokiego spektrum sztuki komiksowej jako obiektu badań naukowych. Pragniemy, aby konferencja Przestrzenie kultury komiksowej była okazją do spotkania badaczy reprezentujących różne dziedziny humanistyki, sztuki i nauk społecznych. W ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie środowiska akademickiego komiksem jako jednym z fenomenów kultury popularnej, jako dziełem sztuki, ale także jako specyficzną formą przekazu rozmaitych treści, a o potrzebie dyskusji na ten temat świadczy również fakt, że błyskawicznie znikają z półek księgarskich nieliczne na naszym rynku rozprawy i leksykony poświęcone tej tematyce. Zdaniem organizatorów sytuacja ta domaga się bliższego rozpoznania i spojrzenia na komiks z perspektywy różnych dyskursów.
W ramach konferencji chcielibyśmy poruszyć szereg zagadnień związanych z kulturą popularną. Interesują nas zarówno kulturowe aspekty rosnącej popularności komiksów, płynność relacji między tzw. sztuką wysoką a niską, jak i sposób funkcjonowania i wykorzystywania komiksów w określonych dyskursach (np. takich jak feminizm czy postkolonializm). Z tej perspektywy interesująca jest kwestia adaptacji różnych metodologii do interpretowania „historii obrazkowych”. Ciągle aktualnym pozostaje bowiem problem, jakimi narzędziami chcemy (i potrafimy) analizować fenomeny kultury popularnej. Nie sposób pominąć też problematyki psychologicznej i socjologicznej związanej z kreowaniem przez kulturę popularną wzorców zachowań. Jednym z tematów będzie więc także analiza ikon popkultury, w tym także charakterystycznych bohaterów z utworów komiksowych. Lektury komiksów nieodzownie związane są z przekazem graficznym, stąd rozpoznaniu chcemy poddać sposób/sposoby funkcjonowania kultury wizualnej (obrazkowej), a to z kolei prowokuje także do spojrzenia na komiks z perspektywy estetycznej. Biorąc pod uwagę, że techniki sztuki komiksowej są dziś wykorzystywane w innych gatunkach sztuk wizualnych proponujemy przyjrzeć się relacjom między komiksem a filmem, komiksem a literaturą oraz komiksem a plakatem.

Proponujemy następujące problemy badawcze:
- komiksowe ikony popkultury w ujęciu socjologicznym, psychologicznym, a także z perspektywy kulturoznawców i literaturoznawców;
- komiks w dyskursie feministycznym, postkolonialnym;
- historia a pamięć we współczesnych narracjach obrazkowych;
- estetyka komiksów;
- o przenikaniu sztuk: komiks a film/komiks a literatura – filmowe adaptacje komiksu, komiksowe adaptacje literatury pięknej;
- komiks jako narzędzie edukacji;
- komiks w bibliotece/bibliografie komiksografii.

Konferencja odbędzie się w dniach od 4 do 5 lutego 2010 r. w gmachu Biblioteki im. Adama Mickiewicza. Konferencji towarzyszyć będą dwa wydarzenia kulturalne poświęcone komiksowi.
Dnia 4 lutego 2010 r. zapraszamy na wernisaż wystawy Kadrowana rzeczywistość/rozrysowana wyobraźnia. Komiksy z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną komiksy zrealizowane przez europejskich i amerykańskich autorów z kolekcji ponad pięciu tysięcy tytułów, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Obok różnorodnej problematyki podejmowanej przez autorów komiksów planujemy także pokazać bogactwo form wykorzystywanych w tej dziedzinie sztuki, a także unikatowe i często nieobecne w polskich bibliotekach czasopisma oraz ziny komiksowe wydawane własnym sumptem przez redaktorów i twórców komiksu.
Fundacja „Transmisja” w ramach Projektu Centrala – Sztuka Komiksu Europy Środkowej organizuje w Poznaniu w dniach 6-7 lutego 2010 r. Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura. Projekt Ligatura łączy się z konferencją Przestrzenie kultury komiksowej i z wystawą Kadrowana rzeczywistość/rozrysowana wyobraźnia. W projekcie akcentowane są takie zagadnienia jak: komiks jako: fenomen ikono-lingwistyczny, jako dzieło sztuki, jako medium ideologii, jako narzędzie edukacyjne. Na Festiwal składają się:
- wystawy tematyczne prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problematyki społecznej i artystycznej
- spotkania z artystami komiksowymi, przede wszystkim z krajów Europy Środkowej
- przegląd filmów animowanych i dokumentalnych „Checkpoints”
- wystawa Answers without questions

33 rady jak przeprowadzić udaną prezentację

Miejsce konferencji
Obiekt: BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA
Adres: Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
61-816 Poznań, ul. Ratajczaka 38/40
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie
Kraj: Polska

Terminy
Data rozpoczęcia: 04-02-2010
Data zakończenia: 07-02-2010
Termin zgłaszania uczestnictwa: 30-09-2009
Termin przesyłania abstraktów: 30-09-2009
Termin przesyłania pełnego referatu: 15-02-2010

Pozostałe informacje
Koszt konferencji: do 500 zł
Punkty KBN: brak danych
ODPOWIEDZ