Witamy w socjologia.pl - polski wortal socjologiczny
  » Strona główna » Konkursy » Poleć nas » Kontakt
 Menu
· Strona główna
· Aktualności
· Ankiety
· Archiwum
· Dodaj Newsa
· Downloads
· Dzienniki użytkowników
· Encyklopedia
· FAQ
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatna wiadomość
· Recenzje
· Rekomenduj nas
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
 Informacje
Aktualnie jest 246 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
 Linki
· słuchowiska
· wydawnictwo
· gra w kropki

Dyskurs kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym

Popkultura często utożsamiana jest jako kultura masowa, produkt globalnych środków przekazu, przeciwieństwo kultury elitarnej. Popkultura jest wytworem przyjaznym ludziom, łatwo przyswajalnym, bezrefleksyjnym elementem rzeczywistości konsumpcyjnej. Autorzy opracowania "Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym" zdając sobie sprawę z tych i innych atrybutów kultury popularnej podejmują próby diagnozy otaczającej nas rzeczywistości w kontekście zwiększającego się wpływu kultury popularnej na społeczeństwo, analizując szansę i zagrożenia wiążące się z tym zjawiskiem oraz kierunek, w którym możliwe są jakościowe zmiany współczesnego świata. Autorzy analizują nie tylko niebezpieczeństwa płynące z kultury popularnej, ale również jej pozytywny potencjał i możliwości jego wykorzystania. 


Na publikacje składa się ponad dwadzieścia różnorodnych artykułów poświęconych np. fenomenowi marki trampków Converse, grafitti Banksyego, MTV, ciuchlandów, prozy Świetlickiego i innych. Poruszane zagadnienia są aktualne, charakterystyczne dla współczesnego świata przesyconego kalkami, logami koncernów, deprecjacją elementów kulturowych i kontestacją będącą zakamuflowanym konsumpcjonizmem. Stąd wielokrotne odniesienia do Baumana i jemu podobnych obserwatorów współczesności.  

Gdzie i jak odnaleźć punkty wspólne z tym rzeczywistym, czy też nie konsumpcjonizmem a kulturą popularną? Gdzie kończą się wartości, a zaczynają towary? Jak z tych smutnych trendów wyeksponować pozytywne elementy? Książka "Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym" to publikacja pełna ważnych i sensownych pytań, zwłaszcza w kontekście zadań współczesnej socjologii. 

Dodane: May 28th 2012
Recenzent: ImpulsywnyKamil
Wynik:
Link: Strona Wydawcy
Odsłon: 2494
Język: polish

  

[ Powrót do indeksu recenzji | Komentarz końcowy ]

projekt: © 2004 Legion