Salzman P.C., Rice P.C. - Myśleć jak antropolog
- Typowy bryk, czyli zgodnie ze słownikową definicją: broszura zawierająca streszczenia lektur szkolnych, rozwiązania zadań matematycznych etc.
- Na to, że takie wydawnictwa istnieją i będą istnieć, nie możemy nic poradzić. Może niektórzy uważają je za pożyteczne, ja w każdym razie pożytku z nich nie widzę. Niech sobie istnieją, martwi mnie tylko, że takie wydawnictwa firmują swoimi nazwiskami poważni naukowcy - profesor Burszta i profesor Kuligowski.
- Co jest w tej książce? Na początek dość prostackie "Wprowadzenie do myślenia antropologicznego" Salzmana i Rice, gdzie autorzy opowiadają o swoich żenujących przeżyciach - może w Stanach Zjednoczonych taka bezpośredniość jest zwyczajna, nie wiem, nie byłem, w każdym razie we mnie takie opowieści budzą spory niesmak.
Później następuje przegląd terminów i teorii antropologicznych. W ich przedstawianiu autorzy posługują się jakimś niby kluczem, mam wrażenie, że chodzi o kolejność przyswajania wiedzy na studiach antropologicznych, ale wprost tego nie powiedzieli, raczej starali się stworzyć wrażenie, że starają się poprowadzić nie obeznanego z antropologią czytelnika za rękę. Nie powinni mieć uprawnień do prowadzenia. - Czemu to wydawnictwo ma służyć? Autorzy piszą, że może być przydatne przed rozpoczęciem studiów antropologicznych. Absurd. Ktoś, kto nie studiował antropologii wcześniej szybciej z tych tekstów zrozumie coś na opak, niż zgodnie z intencjami Sapira, Mertona, Radcliffe-Brown, czy Mead. A ktoś, kto już studiowanie ma za sobą zwyczajnie będzie rozdrażniony, że można coś tak spłycić lub nie dopowiedzieć. Książka ta jest więc zwyczajnym brykiem - sięgną po nią studenci pierwszych lat studiów (we wprowadzeniu autorzy też to biorą pod uwagę), którym się nie chce zajrzeć do źródeł i spróbują oszukać egzaminatora, że jednak do tych źródeł zajrzeli.
- Najlepsze w tej książce jest wprowadzenie do polskiego wydania profesora Burszty, napisane pięknym i mądrym językiem. Jednak generalnie to wprowadzenie pasowałoby do każdego podręcznika antropologii, więc ciekawe, czy profesor wiedział co firmuje swoim nazwiskiem?
Dodane: January 11th 2011 Recenzent: MT Wynik:  Link: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Odsłon: 2765 Język: polish
[ Powrót do indeksu recenzji | Komentarz końcowy ] |