Witamy w socjologia.pl - polski wortal socjologiczny
  » Strona główna » Konkursy » Poleć nas » Kontakt
 Menu
· Strona główna
· Aktualności
· Ankiety
· Archiwum
· Dodaj Newsa
· Downloads
· Dzienniki użytkowników
· Encyklopedia
· FAQ
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatna wiadomość
· Recenzje
· Rekomenduj nas
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
 Informacje
Aktualnie jest 245 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
 Linki
· słuchowiska
· wydawnictwo
· gra w kropki

Salzman P.C., Rice P.C. - Myśleć jak antropolog

  1. Typowy bryk, czyli zgodnie ze słownikową definicją: broszura zawierająca streszczenia lektur szkolnych, rozwiązania zadań matematycznych etc.
  2. Na to, że takie wydawnictwa istnieją i będą istnieć, nie możemy nic poradzić. Może niektórzy uważają je za pożyteczne, ja w każdym razie pożytku z nich nie widzę. Niech sobie istnieją, martwi mnie tylko, że takie wydawnictwa firmują swoimi nazwiskami poważni naukowcy - profesor Burszta i profesor Kuligowski.
  3. Co jest w tej książce? Na początek dość prostackie "Wprowadzenie do myślenia antropologicznego" Salzmana i Rice, gdzie autorzy opowiadają o swoich żenujących przeżyciach - może w Stanach Zjednoczonych taka bezpośredniość jest zwyczajna, nie wiem, nie byłem, w każdym razie we mnie takie opowieści budzą spory niesmak.
    Później następuje przegląd terminów i teorii antropologicznych. W ich przedstawianiu autorzy posługują się jakimś niby kluczem, mam wrażenie, że chodzi o kolejność przyswajania wiedzy na studiach antropologicznych, ale wprost tego nie powiedzieli, raczej starali się stworzyć wrażenie, że starają się poprowadzić nie obeznanego z antropologią czytelnika za rękę. Nie powinni mieć uprawnień do prowadzenia.
  4. Czemu to wydawnictwo ma służyć? Autorzy piszą, że może być przydatne przed rozpoczęciem studiów antropologicznych. Absurd. Ktoś, kto nie studiował antropologii wcześniej szybciej z tych tekstów zrozumie coś na opak, niż zgodnie z intencjami Sapira, Mertona, Radcliffe-Brown, czy Mead. A ktoś, kto już studiowanie ma za sobą zwyczajnie będzie rozdrażniony, że można coś tak spłycić lub nie dopowiedzieć. Książka ta jest więc zwyczajnym brykiem - sięgną po nią studenci pierwszych lat studiów (we wprowadzeniu autorzy też to biorą pod uwagę), którym się nie chce zajrzeć do źródeł i spróbują oszukać egzaminatora, że jednak do tych źródeł zajrzeli.
  5. Najlepsze w tej książce jest wprowadzenie do polskiego wydania profesora Burszty, napisane pięknym i mądrym językiem. Jednak generalnie to wprowadzenie pasowałoby do każdego podręcznika antropologii, więc ciekawe, czy profesor wiedział co firmuje swoim nazwiskiem?

Dodane: January 11th 2011
Recenzent: MT
Wynik:
Link: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Odsłon: 2834
Język: polish

  

[ Powrót do indeksu recenzji | Komentarz końcowy ]

projekt: © 2004 Legion