Witamy w socjologia.pl - polski wortal socjologiczny
  » Strona główna » Konkursy » Poleć nas » Kontakt
 Menu
· Strona główna
· Aktualności
· Ankiety
· Archiwum
· Dodaj Newsa
· Downloads
· Dzienniki użytkowników
· Encyklopedia
· FAQ
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatna wiadomość
· Recenzje
· Rekomenduj nas
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
 Informacje
Aktualnie jest 57 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
 Linki
· słuchowiska
· wydawnictwo
· gra w kropki

Andrzejewski Marek - Ochrona praw dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej. Dziecko – rodzina - państwo

   Respektowanie praw dzieci we współczesnym świecie należy do jednych z ważniejszych tematów poruszanych na form zarówno krajowym jak i międzynarodowym. Kiedyś zapomniane, dzisiaj stopniowo o prawa dzieci zaczęto się dopominać. Nastąpiła diametralna zmiana podejścia do dzieci. Dzieci przestały być własnością osób dorosłych. Stały się podmiotem prawa. Powszechnie uznano, iż społeczeństwo zobowiązane jest do zapewnienia ochrony dzieci, szczególnie przed zaniedbaniem i znieważeniem w rodzinach dysfunkcyjnych.
   Książka Dr Marka Andrzejewskiego składa się z czterech części podzielonych na rozdziały.
Część pierwsza obejmuje zagadnienia wprowadzające do prezentacji problemu jakim są rodziny dysfunkcyjne. W rozdziale drugim autor przedstawia poszczególne modele polityki społecznej wobec rodziny. Natomiast w rozdziale trzecim omówił ochronę praw dziecka w zakresie zaspokajania potrzeb ekonomicznych respektując prawo dziecko do odpowiedniego poziomu życia. Rozdział czwarty autor poświęcił ochronie praw dziecka w zakresie opieki i socjalizacji ukazując prawo dziecka do rodziny i prawo do pieczy zastępczej. Książkę kończy podsumowanie refleksji autora na temat idei ochrony praw dziecka.
W konkluzji Dr Andrzejewski stwierdza że idee ochrony dziecka w dzisiejszym świecie można uznać za jedną z nielicznych osiągnięć minionego wieku, który był czasem dotkliwych doświadczeń dla instytucji rodziny.
Lektura książki skłania czytelnika do przemyśleń nad rolą jaką powinni pełnić rodzice, rodzina a jaką państwo w celu zapewnienia dziecku ochrony jego praw.
Treść recenzowanej książki jest prowadzony w sposób uporządkowany i przejrzysty. Zagadnienia prezentowanej pracy stanowią niezwykle cenny walor dydaktyczny.

Dodane: August 25th 2009
Recenzent: Małgorzata
Wynik:
Odsłon: 2958
Język: english

  

[ Powrót do indeksu recenzji | Komentarz końcowy ]

projekt: © 2004 Legion