Witamy w socjologia.pl - polski wortal socjologiczny
  » Strona główna » Konkursy » Poleć nas » Kontakt
 Menu
· Strona główna
· Aktualności
· Ankiety
· Archiwum
· Dodaj Newsa
· Downloads
· Dzienniki użytkowników
· Encyklopedia
· FAQ
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatna wiadomość
· Recenzje
· Rekomenduj nas
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
 Informacje
Aktualnie jest 191 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
 Linki płatne
· słuchowiska
· wydawnictwo
· gra w kropki
· prace magisterskie

socjologia.pl :: Zobacz temat - Praca mgr o kulturystach - proszę o pomoc!
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj i zobacz wiadomościZaloguj i zobacz wiadomości   ZalogujZaloguj 

Praca mgr o kulturystach - proszę o pomoc!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    socjologia.pl Strona Główna -> Pomysły, pomoc, konsultacje w pracach pisemnych.
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
HomoEligens
**

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2012 12:14 pm    Temat postu: Praca mgr o kulturystach - proszę o pomoc! Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich,

chciałabym napisać pracę magisterską o grupie społecznej jaką są kulturyści na podstawie kilkunastu wywiadów pogłębionych (oraz oczywiście literatury). Moim celem jest konfrontacja stereotypowego postrzegania tej społeczności ze stanem faktycznym, ukazanie funkcjonowania tych ludzi w społeczeństwie, organizacji życia, postrzegania siebie i filozofii życia jaką niewątpliwie jest kulturystyka.

Proszę o pomoc w sformułowaniu ewentualnego tematu pracy oraz pomysły w osadzeniu go w jakiejś teorii socjologicznej. Chciałabym przełamać stereotyp kulturysty, przedstawić trud życia i osobiste sukcesy ludzi powiązanych z tym sportem, relacje rodzinne, towarzyskie, zawodowe itp.

Proszę również o wypowiedź co uważacie o moim pomyśle?

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shingao

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2012 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może to czepialstwo, ale lepiej abym ja się czepiał, niż jakiś profesór na obronie Twojej pracy dyplomowej. Kulturyści to bardziej kategoria społeczna, niż grupa.

Przeczytaj rozdział 8. "Od wielości jednostek do grupy społecznej" z podręcznika "Socjologia" Piotra Sztompki.

Powrót do góry
Shingao

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2012 9:57 pm    Temat postu: Re: Praca mgr o kulturystach - proszę o pomoc! Odpowiedz z cytatem

Cytat:
(...) chciałabym napisać pracę magisterską o grupie społecznej jaką są kulturyści na podstawie kilkunastu wywiadów pogłębionych (oraz oczywiście literatury). Moim celem jest konfrontacja stereotypowego postrzegania tej społeczności ze stanem faktycznym (...)

Z kim planujesz przeprowadzić te wywiady? Tylko z kulturystami?
Powrót do góry
HomoEligens
**

PostWysłany: Nie Wrz 09, 2012 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shingao,

tak, tylko z kulturystami. Pracę lic pisałam na temat "Readaptacja społeczna żołnierzy powracających z zagranicznych misji wojskowych" i wywiady przeprowadzałam tylko z żołnierzami i na takiej zsadzie chciałabym działać również w tym przypadku. Muszę również odnieść swój temat do jakiejś teorii socjologicznej i w tej perspektywnie go też opisać - na to najbardziej naciska moja promotorka..

Do Sztompki chętnie zajrzę, dziękuję.
Powrót do góry
Shingao

PostWysłany: Nie Wrz 09, 2012 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Shingao,

tak, tylko z kulturystami. (...)

W takim razie nie rozumiem jak chcesz na podstawie wywiadów z kategorią społeczną X, określić ich "stan faktyczny". Jaka grupa czy kategoria społeczna będzie się przedstawiać w złym świetle? Ludzie wolą bardziej podkreślać swoje zalety, niż wady. Jak się mnie zapytasz jaki jestem, to odpowiem, że piękny, mądry i bogaty. I tak byś napisała, w pracy naukowej? Że Shingao jest piękny, mądry i bogaty bo tak powiedział?

Jak przeprowadzisz wywiady z kulturystami to otrzymasz pewną wersję rzeczywistości. A czy ta wersja jest zgodna ze "stanem faktycznym" to już inna sprawa.

Kulturyście zapewne są świadomi stereotypów na ich temat. Jeśli pojawi się okazja do "wyprostowania" tych krzywdzących obrazów to może będą chcieli z niej skorzystać. Wtedy być może celowo będą naginać fakty, po to aby podważyć panujące stereotypy.

Inną sprawą jest to, że jak będziesz nawiązywać kontakty z kulturystami (czy z kimkolwiek innym), aby przeprowadzić badania, to istnieje ryzyko, że ich polubisz. A wtedy istnieje ryzyko, że przestaniesz być obiektywna i nawet tego nie zauważysz.

PS. Oczywiście nie twierdzę, że kulturyści są bardziej skłonni do "mataczenia". Po prostu wszyscy lubimy prezentować się w jak najlepszych barwach Smile

PPS. A może przeprowadzisz jeszcze wywiady z pracownikami siłowni? Myślę, że to cenne źródło na temat motywacji osób chcących zajmować się kulturystyką.
Powrót do góry
HomoEligens
**

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2012 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po długiej nieobecności moge stwierdzic, ze zawęzilam temat i chce pisac o kulturystyce jako formie zdobienia ciała. Dotychczas pisano o tatuażach, kolczykach, operacjach plastycznych, biżuterii itd jako formie wyrazania siebie, kultury i formie zdobienia. Chciałabym więc w kontekście dotychczasowej literatury opisać inna formę zdobienia jaką są mięśnie. Oczywiście mając na uwadze wszelkie społeczne i kulturowe konteksty, aby nie wyszła z tego praca na AWF Smile

Jesli ktoś jeszcze śledzi ten wątek to proszę o polecaną literaturę. Z tego co dotychczas (czyt. "dzisiaj" Smile) znalazłam to:

- Bauman Z. "Ponowoczesne przygoty ciała"
- Buczkowski A. "Społeczne tworzenie ciala"
- Melosik Z. "Tożsamość, ciało i władza"
- Teodorczyk J. "Kulturowe uwarunkowania zdobienia ciała, jego sposoby i cele"
- Wójtewicz A. "Ciało. Miejsce wypisywania znaczeń"
Powrót do góry
Shingao

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2012 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podoba mi się ta zmiana.
Z podanej przez Ciebie literatury nic nie czytałem. Za to polecam:

Etcoff N., Przetrwają najpiękniejsi, Wydawnictwo CiS i Wydawnictwo WAB, Warszawa 2002

Warto przeczytać nawet jeśli się nie pisze pracy dyplomowej Very Happy
Powrót do góry
mc

PostWysłany: Sro Paź 10, 2012 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jeżeli już sobie polecamy książeczki, sorki za ten off topic, to właśnie jestem przed lekturą C. Gallo, Steve Jobs. Sekrety innowacji. Czytał kto? Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
HomoEligens
**

PostWysłany: Pią Paź 26, 2012 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shingao:
"Przetrwają najpięknięjsi" N. Etcoff przeczytana w tydzień, mimo, że tekstu (i obowiązków pozalekturowych) sporo Smile Dziękuję i również polecam pozostałym, nie tylko socjologom!

mc:
o Jobs'ie (tak to się odmienia?) nie czytałam, ale po zapoznaniu się z recenzjami przychodzi mi na myśl "Sekret" (R. Byrne), czyli złote recepty w nowym opakowaniu. Należy jednak przeczytać, zanim się stwierdzi, więc powstrzymam się od dalszego komentarza. Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    socjologia.pl Strona Główna -> Pomysły, pomoc, konsultacje w pracach pisemnych. Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

Skocz do: