Witamy w socjologia.pl - polski wortal socjologiczny
  » Strona główna » Konkursy » Poleć nas » Kontakt
 Menu
· Strona główna
· Aktualności
· Ankiety
· Archiwum
· Dodaj Newsa
· Downloads
· Dzienniki użytkowników
· Encyklopedia
· FAQ
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatna wiadomość
· Recenzje
· Rekomenduj nas
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
 Informacje
Aktualnie jest 176 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
 Linki
· słuchowiska
· wydawnictwo
· gra w kropki

socjologia.pl :: Zobacz temat - Nowe plemiona? Portale społecznościowe i ich aktorzy (...)
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj i zobacz wiadomościZaloguj i zobacz wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowe plemiona? Portale społecznościowe i ich aktorzy (...)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    socjologia.pl Strona Główna -> Pomysły, pomoc, konsultacje w pracach pisemnych.
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Newfolder
**

PostWysłany: Nie Lut 21, 2010 12:27 pm    Temat postu: Nowe plemiona? Portale społecznościowe i ich aktorzy (...) Odpowiedz z cytatem

Temat mojej pracy licecncjackiej to: "Nowe plemiona? Portale społecznościowe i ich aktorzy w perspektywie socjologicznej."
Mój spis treści:

Wprowadzenie 2
1. Teoretyczne podstawy badań 3
2.1 Definicja portalu społecznego 3
2.2 Historia 4
2.3 Przykłady polskich portali społecznościowych 4
2.4 Przykłady zagranicznych portali społecznościowych 6
2.5 Nowe plemiona 8
2.6 Cechy serwisów społecznościowych 8
2.7 Dlaczego ludzie skupiają się w społecznościach internetowych 9

To jest tyle co zrobiłem (oczywiście nie sam spis treści) - 9 stron pierwszego rozdziału to trochę mało ale nie wiem co więcej... promotor podpowiedział mi autorów typu Michel Maffesoli i Emanuel Castells.
Potem powinienem zrobić jakieś badania ale to się jeszcze zobaczy ... :P

Pomysły??

Ostatnio zmieniony przez Newfolder dnia Wto Mar 02, 2010 5:30 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
awariant

PostWysłany: Nie Lut 21, 2010 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i dalej będziesz miał opis badania które przeprowadziłeś danym narzędziem które wybrałeś i umieściłeś w konspekcie. dalej tylko analizujesz jeśli masz jakieś hipotezy obalasz je albo potwierdzasz odpowiadasz na pytania problemowe i koniec
Newfolder
**

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 8:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale może jakieś pomysły co do tego co już jest?? Czy może wydłużać to co już jest. Niektórzy mają po 30str rozdziału teoretycznego :O ja tylko 9.
Powrót do góry
Ritter

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Manuel Castelss jeśli już. A jak sięgniesz do jego książek to 50 stron Ci spokojnie wyjdzie ;)

Do tego jeszcze może "Psychologia Internetu"? No i książki Dominika Batorskiego i Krzysztofa Nowaka.

Pozdrawiam,
Ritter
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jozek
Gość

PostWysłany: Wto Lut 23, 2010 11:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nasza-klasa jest portalem zamkniętym (wymaga zaLOGowania się by przeglądać facjaty user'ów) czyli jest to internetowe getto. O dziwo fikcyjne konto daje dostęp to zakładania 'lewych' profili i nieistniejących szkół, a popularność strony jest w TOP10 polskiego internetu co tylko świadczy o jego mizernej jakości (zaznajomienia się rodaków z siecią). Gazeta.pl już to opisała ładnie ale linka nie mogę znajeść w google - czyżby usunięto ten temat Question
Powrót do góry
FrancisBegbie

PostWysłany: Sro Lut 24, 2010 12:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć,

Tak się składa, że niedawno w serii socjologia.pl ukazała się książka

"Tożsamość narracyjna w cyberprzestrzeni" ( patrz w bibliotece, bądź na promotor.com.pl, bądź na podaj.net ) . Opisuję tam m.in. tożsamość narracyjną, która jest szczególnie charakterystyczna dla społeczności niepiśmiennych (plemion sensu stricte - jeżeli używamy tych terminów). wraz z ewolucją społeczeństw (dalej opisałem kapitalistyczne i konsumpcyjne) ta narraca o ile nie zubaża się całkowicie(tutaj jest już właśnie kwestia negocjacji) to na pewno zostaje zredukowana do epizodów (fragmentów) mininarracji.

Społeczności internetowe (tutaj się zaczyna jadka) są właśnie powrotem do plemienności, narracji z tym, że przybiera ona nieco odmienną figurę (o neoplemionach czy nowych plemionach piszą:

Baumana, (nie pamiętam, ale chyba Nowi ubodzy...)
Baudrillarda (tutaj może coś z symulacji i symulakrów)
Maffesolego ( Czas plemion)

- dalej o buncie mas etc. (niżej)

Christopher Lash'a
Lyotard'a
Ortega Y Gasset'a

Przebrałem trochę tego co się działo w plemionach tradycyjnych i co dzieje się teraz i np. opisałem sposób naturalizacji (jak to jest teraz jak było kiedyś), obdarowywanie się, wymiana zaproszeń (coś na podobieństwo systemu kuli Malinowskiego), ozdabianie ciała (ciało jako profil - także opisałem np. komentarze, oceny, zdjęcia, nagrody na naszej-klasie co jest podobieństwem np: tatuowania bądź namaszczania wonnościami i olejkami), euforia, ekstaza, wspólne przeżywanie (solidarność ograniczona - tutaj też pojawił się Durkheim), wielobóstwo np. wielość grup, wielość klanów (np: skupianie się w około portali/for/blogów tematycznych np: Dody, Wiśniewskiego czy Drużyny piłkarskiej etc.) i wiele innych przykładów...

Badania? zapożyczyłem sobie Focus Group Interview Online z Gemius S.A. nt. opinii młodych Polaków wobec zjawiska Web 2.0.

Możesz przeprowadzić własny focus na chacie. Jest to proste i szybie do zrealizowania, układasz sam pytania do treści (tj. w teorii coś masz, jakieś hipotezy i chcesz je poddać weryfikacji bądź falsyfikacji - za pośrednictwem przykładowo podanego focus gorup..)

Jeżeli chodzi o ten rozdział I - to mi to za sztywno wygląda, nie jestem przekonany, czy w ogóle czytałeś coś na ten temat?

Maffesoli (książka tłumaczona z jakimś 20 letnim opóźnieniem) pokazuje początki (jakiejś francuskiej sieci i jak wówczas kształtowały się NEOPLEMIONA). Dzisiaj w dobie internetu, globalizacji etc. wygląda to też nieco inaczej (o tym bardziej traktuje Bauman np: Wspólnota(nie do końca w sumie, trzeba umieć Baumana czytać), Nowi ubodzy..., Społeczeństwo konsumpcyjne.

PS: książki typu: Psychologia internetu czy Kult amatora (i tym podobne) zakreślają ogólną wizję w około internetu ad hoc.. Z kolei książki o aktualnym wizerunku internetu z góra 2007 roku i na prawdę w PL języcznej odsłonie jest ich niewiele.

W Tożsamości narracyjnej... opisałem też przejście (technologiczno-społeczny wymiar) z web 1.0 do web 2.0(portali społecznościowych).
Powrót do góry
Newfolder
**

PostWysłany: Sro Lut 24, 2010 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeżeli chodzi o ten rozdział I - to mi to za sztywno wygląda, nie jestem przekonany, czy w ogóle czytałeś coś na ten temat?

No muszę przyznać, że przeczytałem chyba 1 rozdział z tej książki Maffesoli'ego.

Mój promotor (tak jak i ja) ma raczej olewczy stosunek do tego co piszemy i nie wtrącał się w ogóle w kwestie samej treści. Poprawiał mnie jedynie przy sprawach formatowania tekstu itd.

W sumie to wypadałoby mi przeprosić zwłaszcza Ciebie FrancisBegbie bo widzę, że się wysiliłeś, a ja (co mogłeś zauważyć) tę pracę w sumie to chcę odbębnić... no ale dzięki Tobie będzie mi łatwiej to zrobić.

W piątek mam seminarium, może uda mi się gdzieś znaleźć te książki
i mimo braku umiejętności pisania czegokolwiek coś tam wymyślę.
Dzięki wielkie!
Powrót do góry
FrancisBegbie

PostWysłany: Sro Lut 24, 2010 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jest przynajmniej zdrowe podejście, nie robisz otoczki ale walisz prosto z mostu, że masz pracę daleko w dupie Smile i to raczej jest częściej spotykany stosunek.

Jakby coś to pisz, bo jeszcze nie tak dawno kręciłem się trochę w temacie to zawsze coś postaram się pomóc.
Powrót do góry
Newfolder
**

PostWysłany: Czw Maj 13, 2010 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprowadzenie 2
1. Teoretyczne podstawy badań 3
1.1. Definicja portalu społecznego 3
1.2. Historia 4
1.3. Przykłady polskich portali społecznościowych 4
1.4. Przykłady zagranicznych portali społecznościowych 6
1.5. Postrzeganie 9
1.6. Cechy serwisów społecznościowych 9
1.7. Dlaczego ludzie skupiają się w społecznościach internetowych 10
2. Oddziaływanie portali społecznościowych na społeczeństwo 11
2.1. Społeczeństwa sieciowe 11
2.2. Trybalizm 12
2.3. Wirtualni komunitarianie 12
2.4. Nowe plemiona 13

Czy ktoś tu się trudni pisaniem prac?? :P Bo moje zdolności są... no takie jak widać :(
Powrót do góry
Mata
*

PostWysłany: Czw Gru 13, 2012 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Smile
Wiem, że temat był poruszany dość dawno, ale mam małą prośbę.
Piszę pracę licencjacką, która dotyczy właśnie socjologii internetu i portali społecznościowych.
Głównym autorem na którego pracach będę się opierać jest Castells i jego społeczeństwo sieciowe.
Chciałabym się jednak dowiedzieć na podstawie jakich książek pisałeś o historii i definicjach portali społecznościowych.
Będę wdzięczna za każdą informację.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    socjologia.pl Strona Główna -> Pomysły, pomoc, konsultacje w pracach pisemnych. Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

Skocz do: