Witamy w socjologia.pl - polski wortal socjologiczny
  » Strona główna » Konkursy » Poleć nas » Kontakt
 Menu
· Strona główna
· Aktualności
· Ankiety
· Archiwum
· Dodaj Newsa
· Downloads
· Dzienniki użytkowników
· Encyklopedia
· FAQ
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatna wiadomość
· Recenzje
· Rekomenduj nas
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
 Informacje
Aktualnie jest 168 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
 Linki
· słuchowiska
· wydawnictwo
· gra w kropki

socjologia.pl :: Zobacz temat - Granice eksperymentu naukowego
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj i zobacz wiadomościZaloguj i zobacz wiadomości   ZalogujZaloguj 

Granice eksperymentu naukowego

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    socjologia.pl Strona Główna -> Socjologia
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
przemyslawzajac
**

PostWysłany: Sro Kwi 03, 2013 6:28 pm    Temat postu: Granice eksperymentu naukowego Odpowiedz z cytatem

Witam,

Po kilku miesiącach niezaglądania na forum stwierdziłem, że teraz w czasie kiedy się obroniłem dodam coś od siebie i pozwolę sobie częściej tu zaglądać. Mam nadzieję, że będzie miło podyskutować w fajnej atmosferze.

Temat, który chciałbym poruszyć, dyskusja, którą chciałbym rozpocząć ma być na temat granic eksperymentu naukowego (w domyśle granice etyczne i moralne).

Pozwolę sobie zacząć:

1. Eksperymentem naukowym będzie dla mnie jakaś konkretna przestrzeń, którą chcę zbadać. Jakieś konkretne zachowanie, jakiś fakt społeczny. Badać można na wiele sposobów: pierwszy to obserwacja, która wydaje mi się najbardziej ciekawy, choć nie do końca obiektywny. Jak myślicie: czy obserwacja uczestnicząca niejawna jest zawsze dopuszczalna? Czy istnieją jakieś sytuacje, płaszczyzny na jakich nie powinno się stosować tej metody badawczej?
Podajcie, please, jakiś przykład eksperymentu (może być całkiem abstrakcyjny), który warto byłoby przeprowadzić, ale taki by był dyskusyjny pod kątem etycznym oraz moralnym.
Shingao

PostWysłany: Sro Kwi 03, 2013 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obserwacja nie jest eksperymentem. Może być jej częścią, ale sama w sobie nie jest eksperymentem, bez względu czy jest uczestnicząca czy nie.

A. Giddens: "Eksperyment - metoda badawcza polegająca na weryfikacji hipotezy w kontrolowany, systematyczny sposób, w sztucznych, skonstruowanych przez badacza warunkach lub w warunkach naturalnych."

wikipedia.pl: "Eksperyment (łac. experimentum - doświadczenie, badanie) - w naukach przyrodniczych i społecznych zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji." http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BartlomiejBerbec
**

PostWysłany: Pią Mar 21, 2014 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A słyszeliście o koncepcji czarnej skrzynki Bruno Latoura?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    socjologia.pl Strona Główna -> Socjologia Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

Skocz do: